Koronavirüsün tesirleri dünya genelinde sürmeye devam ediyor. Yeni varyantlar çıktıkça panik tesiri de devam ediyor. Birçok Avrupa ülkesi karantina uygulamalarına bile başladı. Kimi ülkeler ise aşı olmayı zarurî hale getirdi.

Virüsle gayrette en tesirli silahımız aşı olmasına karşın yeni varyantlar ortaya çıktıkça tesirlerde azalma görülebiliyor. Lakin yeniden de açıklamalara nazaran yeni varyant en çok aşısız insanları etkilemiş. Birinci olarak Güney Afrika’da tespit edilen Nu varyantı geçtiğimiz günlerde kendi ismine sahip oldu. Omicron ismiyle karşımıza çıkan varyant öbür mutasyon tiplerinden farklı belirtilere sahip.

Omicron varyantı korkuttu! Bu türlü mutasyon olmaz olsun

Delta varyantından bile daha bulaşıcı olduğu düşünülen varyantın haliyle daha tehlikeli olduğu da düşünülüyor. Omicron isimli varyantın belirtileri hakkında Güney Afrikalı hekimlerden açıklama geldi.

Bu varyanta sahip hastalarda kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve bedende çok fazla ağrı yaşandığı lisana getirildi. Fakat öbür varyantların bilakis Omicron varyantında koku ve tat kaybı yaşanmıyormuş. Bu nedenle hastalığı gripten ayırt etmek biraz daha zorlaşıyor. Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde misyonlu Dr. Wassila Jassat: “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron hadiselerinden hastaneye kaldırılanların %87’si aşı olmayanlar” sözünü kullandı.

Hastaların %65’inin aşısız olduğu belirtildi. Geri kalan hastalar ise yalnızca tek doz aşılıymış., Bu bilgiler de virüsle çabada en kuvvetli silahımızın aşı olduğunu gözler önüne seriyor.