Geçen yıl olduğu üzere 2021 de COVID-19 ile sona erdi ve 2022 de COVID-19 ile başladı. Tek fark, dünyanın artık Nisan 2021’de ortaya çıkan Delta varyantı yerine yeni Omicron varyantı ile uğraşıyor olması.

Evvelki varyantlardan daha az ölümcül olduğu bildirilse de, Omicron varyantı çok daha yüksek bir iletim suratına sahip ve sonuç olarak, Yeni Omicron hastalarının günlük sayıları global bir kaygı haline geldi. Bu durum salgınla ilgili tasaları yine gündeme getirirken, tehdit aktörleri insanların telaş ve kaygılarını lehlerine kullanmaktan çekinmiyor.

FortiGuard Labs, geçtiğimiz günlerde makûs niyetli Redline Stealer yazılımının bir çeşidi olduğu ortaya çıkan ve ismiyle kullanıcıların merakını uyandıran “Omicron Stats.exe” isimli tehlikeli bir belge tespit etti.

FortiGuard Labs tarafından toplanan ve tahlil edilen küresel OSINT bilgilerine nazaran, Redline Stealer yazılımı şu formda çalışır: Olağanda, bu kurbanlar sistemlerine rastgele bir hırsızlığa karşı virüs bulaşmış olan kurbanlardır. Zira bu bireyler bilmeden hesap şifrelerini ve tüm tarayıcı bilgilerini kaydedip daha sonra online alışveriş operatörlerine göndermektedir. Bu üzere durumlarda, her kullanıcı profili, çevrimiçi ödeme portalları, e-bankacılık hizmetleri, belge paylaşımı yahut toplumsal ağ platformlarındaki hesaplar için oturum açma kimlik bilgilerini içerir.