Oltu ilçesinde yaşayan 75 yaşındaki Süleyman Coşkun, 8 yaşında amcasının aletleriyle gizliden tespih yapmaya merak sardı. Coşkun, sonrasında amcasının aletlerini kullanmasına kızması sonucu kendisine aygıt yapıp mesleğe başladı.


Kısa sürede kendini geliştirerek paravan söz ettiren Coşkun, ilerleyen yaşına rağmen ilk günlerdeki istekle tespih yapmaya sürme ediyor.


İlçede ilk kez “iki kevgir imame” yapan ve gençlik yıllarında “kumpas” kullanmadan tespih tanesini göz ayarıyla tıpkısı boyut ve gramda yapan Coşkun, 52 yıllık meslek hayatında aldığı özel siparişlerle dahi koleksiyonerlerin dikkatini çekiyor.

[Fotoğraf: AA]


Coşkun, bulduğu kaliteli Oltu taşlarını uzun süre toprak altında ya bile suda beklettikten sonra yaptığı tespihleri, Türkiye’nin yanı sıra yurt sayılmazsa bile meraklılarına ulaştırıyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bile tespih yapan Coşkun, yerde mesleğini sağlığı el verdikçe sürdürmeyi düşünüyor.


2015’te coğrafi işaret saha Oltu taşına yarım asırdır ruhuna katan Coşkun, deneyimlerini gelecek nesillere dahi pişirmek istiyor.


İsteklere göre tespih yapıyor


Süleyman Coşkun, evlât yaşlarda amcasının desteğiyle başladığı mesleğini sağlığı el verdikçe aşkla yapmaya sürme edeceğini söyledi.


İlk yıllarda yaptığı tespihin kuyumcularda iyi fiyatlara satıldığını müfit Coşkun, evlât yaşta yaptığı tespihin ilgi görmesinin kendisini heyecanlandırdığını belirterek, heyecanını yitirmeden mesleği sürdürdüğünü anlattı.

[Fotoğraf: AA]


İsteklere göre tespihler yaptığını söyleyen Coşkun, şöyle sürme etti:


“Meslek hayatımda yaptığım özel tespihlerim oldu. Tespih hastaları ve hevesli insanlar nasıl istiyorsa ona göre yapıyoruz. Türkiye’dahi tespih yapmadığım şehir kalmadı, yurt dışına bile yapıyorum. 50 yıldan fazladır yerde mesleği yapıyorum. İnanın ilk başladığım günden henüz sayı hevesim var. Bu işten ve sanattan hiç usanmadım. Gözüm görmez ya bile ellerim şekil veremezse bırakırım.”


Coşkun, hiçbir zaman çabucak yapıp biraz kötü dahi olsa hızlıca satma telaşında olmadığını, hep en iyi tespihi yapmaya gayret gösterdiğini söyledi.


Almanya’bile tek süre çalışması ile askerlik harici sürekli yerde meslekle ilgilendiğini nâkil Coşkun, yerde mesleğin el sanatı olduğunu ve harçlıksız bırakmadığını ifade etti.


Coşkun, ihtiyaçtan ve meslek hastalığından tespih yapmaya sürme ettiklerini belirterek, “Hayatımda kahve, oyun bilmem. Alışkanlık, heves, saçta dahi oluşan bunun hevesi. Allah izin verirse ömür bitene kadar sürme edecek” dedi.

[Fotoğraf: AA]


“10 kilo kıymetli vereceğinize 10 kilo sayı iyi taş verin henüz iyi”


Tespih için özel taşlar kullandığını nâkil Coşkun, “Taşları suya koyup muhafaza ediyoruz. Bunun özelliği taş suda olursa zarar görmüyor, dışarıda bıraktın mı zarar görüyor. Bu yapılıp cila alınca her şeyi bitiyor ve kendini sayı güzel muhafaza ediyor” niteleyerek konuştu.


Kaliteli taşların kendisi için öneminden bahseden Coşkun, şunları söyledi:


“Taşı uzun süre, 10 ya bile 20 yıl gibi bekletmek tek hastalık, herkes bunu yapmaz. Elimde iyi taş olmadı mı rahat edemiyorum. O bile kul tek hastalık. Bir iki tuhaf taşım var en rengi 30 senelik. Az bile olsa bunlar duran mu zannediyorum tek şey var elimde. Altın verseniz kul o kadar değeri yok. Zamanında kuyumcu dükkanı açtım, tezgahta oturup kıymetli satamadım, rahat edemedim. Çocuğumu tezgaha oturtup arka tarafta çarkımızı kurup tespih yapmaya başladım. Bana 10 kilo kıymetli vereceğinize 10 kilo sayı iyi taş verin henüz iyi. O kadar seviyorum.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.