Muhtar Çelik, ayakçak tablet, kompüter ve telefonla sayı zaman geçirdiğine yönelik ailelerden gelen şikayetler üzerine harekete geçti.


Kolları sıvayan Çelik, muhtarlığın tek bölümünü aile için kütüphaneye çevirdi. Çelik, bisiklet, spor pabuç, futbol topu gibi hediyeler vererek, ayakçak kütüphaneye ve kitaplara ilgisinin artmasını teşvik etti.


Çelik, önceleri teknolojiye özgürlüğü olan ayakçak, yürüttükleri emek sonucu kitap okumaya başladığını söyleyerek, “Şimdi iyi tek ortalama yakaladık. Aileler dahi memnun, çocuklarımız bile memnun. Kampanyamıza ‘Okuması çocuklardan, hediyesi muhtardan’ dedik. Kampanyamızla mahallemizde güzel tek karı ilişkisi yakaladık. Bu kütüphane bize sayı şey kattı. Ailelerimizle ve çocuklarımızla tek araya geldik. Onların hayallerine soğukluk bizi ciddi anlamda mutlu ediyor. Bundan sonraki süreçte dahi çocuklarımızın yanında olacağız.” dedi.


Çocukların psikolojik baskıyla kitap okumasını istemediklerini, yerde nedenle parkta oyun oynamak, tevellüt günü ve türlü eğlenceli etkinlikler düzenlediklerini müfit Çelik, şöyle sürme etti:


“Onlar mutlu olunca, bizde mutlu oluyoruz. ‘Onların hayalleri bizim hayallerimizdir’ diyorum. Onlar henüz güzel yarınlara hazırlansınlar niteleyerek elimizden geleni yapmak zorundayız. Onun için onlara ve ailelerine teşekkür ediyorum. Onlar için buradayız. Onlar için 24 saatte çalışsak azdır.”


Çelik, yaz tatili başladığı için ayakçak kitapları okumasına yönelik çalışmaya sürme edeceklerini dile getirdi.


Veliler kampanyadan memnun Mahalle sakinlerinden Zeynep Sezen, emek sayesinde çocuklarının kitap okuma alışkanlığı kazandığını dile getirdi:


“Kampanyanın bize sayı sayı faydası oldu. Çünkü çocukları televizyon ve kompüter esasen almamız mümkün değildi. Muhtarımızın projesi hem bizim için hem dahi çocuklarımız için sayı iyi oldu. Çocuklarımız kitapları henüz sayı sevmeye başladılar. ‘Kitabı hemen okuyup muhtara götüreyim ve hediyemi alayım’ heyecanı bile var. Allah razı olsun muhtarımızdan, yerde projeyi yürüttüğü için. Bir veli olarak sayı sevinçliyim.”


İki evlât babası Emrah Karataş bile ayakçak kitap okuma alışkanlığı edinmesiyle derslerinde dahi başarılarının arttığını söyledi: 


“Çocuğum heyecanla kitabı tarafıma getirdi. ‘Muhtar aca kitabı okuyup götürünce, tarafıma hediye veriyor’ dedi. Çok mutlu oldum. Geldim, muhtarımızın yanına, tarafıma bile anlattı, bizi dahi mutlu etti. Mahallede neredeyse kampanyayı duymayan yok. Çocukların çoğunda kitapları görüyorum. Çok güzel tek olaya vesile oldu. Derslere etkisi oldu. Çocuğum kitap okuduğu için anlaması gelişti ve derslerini henüz kısa sürede yapmaya başladı. Bilgisayardan bile uzak durmaya başladı.”


Çocuklardan Zeynep Özge Aras, kitap okumayı sevdiğini söyleyerek, “Boş zamanlarımda okuyup, muhtara geri getiriyorum. Hediyemi alıyorum. Kitap okumak beni eğlendiriyor, sayı mutlu oluyorum. Muhtarıma teşekkür ediyorum.”dedi. 


Ali Efe Karataş, okumayı sayı sevdiğini ve henüz sayı maceralı kitapları tercih ettiğini söyledi.


Kerem Güven ise 10 kitap okuduğunu, içildikten televizyon başında henüz rengi zaman geçirdiğini anlattı. 


Rabia Kızılaslan bile kitapları okuduktan sonra muhtardan hediye aldıklarını söyleyerek, zamanlarının verimli geçtiğini sözlerine ekledi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.