Otoyol ve köprü geçişlerinde, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) tarih olacak. Bunun yerini Süratli Geçiş Sistemi (HGS) alacak. Kelam konusu sistem değişikliği kendisini tabelalarda da göstermeye başladı.

Bugün sabahın erken saatlerinde, ICA Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Etraf Otoyolu İşletmesi grupları Avrupa yakasındaki gişelerde çalışmaların başladığı ortaya çıktı. Kuzey Marmara Otoyolu’ndaki gişelerde yer alan tabelaların üstündeki OGS çıkartmaları, sökülerek yerlerine HGS çıkartmaları konuyor. Gişelerde ise elektronik sistem, 1 Nisan’a geçildiği 00.00 saatinde otomatik olarak iptal edilecek.

OGS tarih oluyor! Geri sayım başladı

Yapılan açıklamada OGS etiketi olan araç sahiplerine ilgili bankalar tarafından fiyatsız olarak HGS etiketi verileceği ve hesaplarının da HGS’ye dönüştürüleceği belirtildi. OGS’den HGS geçiş oranı yüzde 70’i aşmış durumda. Beşerler HGS’ye ilgi gösteriyor, bankalarda da kâfi ölçüde HGS etiketinin bulunduğunu belirtmeliyiz. OGS’den HGS’ye geçilmek için:

– OGS aygıtının alındığı bankaya 31 Mart’tan evvel müracaat yapılacaktır.

– İptal edilen OGS’nin yerine HGS hesabı açılması gerekmektedir.

– Tüm geçişlerin fiyatları HGS hesabından tahsil edilecektir.

– OGS aygıtının iptalinden evvel yapılan ve şimdi tahsil edilmeyen geçiş fiyatı, kapatılacak OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecek.

– Süreçten sonra OGS hesabında hala para bulunuyor ise ilgilinin banka hesabında ya da kredi kartına iade edilecek.