İl Milli Eğitim Müdürlüğünce kent merkezi ve kırsaldaki aile arasında fırsat eşitliğini sağlamak için “Kitap Diyarbakır Projesi” hayata geçirildi.


Proje kapsamında sınıf öğretmeni Nursel Gündüzalp Gülsever “Masalcı Nine”, fen beyin öğretmeni Recep Gün dahi “Muciddin” karakteriyle köyleri geziyor.


Öğretmen Gülsever, köylerde etrafını çevreleyen ayakçak hayal dünyasını zenginleştirmek için müzik öğretmeni Hakan Özkoçak’ın çaldığı kanun eşliğinde masallar anlatıyor. Öğretmen Gün dahi çocuklara bilimi sevdirmek için türlü deneyler yapıyor.


Proje kapsamında kent merkezinden yola kaynak ekip, şehrin en uzak ilçelerinden Çüngüş’ün keçiler ve virajlı yollarını aşarak Akbaşak köyünde sıralı halde yamaçlara kurulu taş evlerin toprak damlarında çocuklarla buluştu.


Masalların anlatıldığı, deneylerin yapıldığı etkinliğin akabinde çocuklarla türlü oyunlar oynandı, şarkılar söylendi ve onlara türlü hediyeler verildi. Etkinlik sayesinde aile keyifli tek gün yaşadı.


“Çocuklar sayı hevesli ve heyecanlı”


Proje Koordinatörü dahi olan Nursel Gündüzalp Gülsever, projenin yaklaşık 1 ağrı önce başladığını söyledi. Bu kapsamda 8 ilçeye tâbi 16 köy okulunda etkinlik yaptıklarını ihbarcı Gülsever, yıl sonuna kadar bile tüm köy okullarına gitmeyi hedeflediklerini belirtti.


Köylerde öğrencilerle buluştuklarını, henüz sayı toplumsal değerleri ele alarak çocuklara masallar anlattıklarını dile getiren Gülsever, fen deneyleriyle dahi ayakçak eğlenmeleri ve öğrenmelerini sağladıklarını kaydetti.


Müzik öğretmeninin çocuklara kanun çalgısını tanıttığını ifade fail Gülsever, şöyle konuştu:


“Öğrencilerimizin yerde etkinliğe katılması beni inanılmaz mutlu ediyor. Bu onların hayatında tek hatıra ve tecrübe olarak kalacak. Görmedikleri şeyleri görüyorlar. Onların hayatına dokunuyoruz. Bizim için dahi yetişkin tek tecrübe ve hatıra oldu. Akbaşak köyüne dahi zorlu tek yolculukla geldik. Yollar uçurum, sapa ve virajlıydı, korkmadık olumsuzlama. Köye gelip manzarayı gördüğümüzde içimizi inanılmaz tek mutluluk kapladı. Özellikle öğrencimizin gözündeki sevinci, neşeyi gördüğümüze eksiksiz yorgunluk ve endişe tek kenarda kaldı. Çocuklar terbiye örtmek için sayı hevesli ve heyecanlı.”


“Çok mutlu oldum”


Köy okulunda ana sınıfı öğretmeni Fatma Selek dahi ayakçak etkinlikle renkli tek gün yaşadığını dile getirerek, “Çocuklar ve bizim için sayı eğlenceli tek gün oldu” dedi.


4. sınıf öğrencisi Melike Susam ise etkinlik sayesinde sayı güzel tek gün geçirdiğini, masalları sayı beğendiğini söyledi.


Yapılan deneylerin sayı hoşuna gittiğini tamlayan Susam, “Deneylerde yeşil köpükler artık. Eğlendik. Çok mutlu oldum” niteleyerek konuştu.


Öğrencilerden Esra Kaya, masal ekibini görünce sevinç ve şaşkınlık yaşadığını anlatarak, “Öğretmenimiz masal anlattı, tığ dinledik. Çok güzeldi. Deney yaptık ve mikroskoptan baktık” sözlerini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.