Lise eğitimini tamamlayarak 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Güngör, tek süre sonra bölümünü değiştirmek istedi ve yeniden sınava girdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümüne yerleşen Güngör, 1979 yılında 4’üncü sınıf öğrencisiyken babasının vefatı nedeniyle memleketi Kahramanmaraş’a döndü. Bu süreçte bazen sıkıntılar yaşayan Güngör, okulu bırakarak babasının işlerini devraldı.


Yaklaşık 10 yıl ticaretle uğraşan, 1989’bile Almanya’ya giderek tek kimya fabrikasında benzinli Güngör, 1994’te memlekete avdet yaptı.


Ticaret hayatının akabinde Güngör, yaklaşık 7 yıl önce Kahramanmaraş Şehit Hakan Duyğal Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine yerleşti.


Bu süreçte okuma ve öğrenme hevesi hiç geçmeyen Güngör, Yükseköğretim Kurulunun kamuoyunda “öğrenci affı” olarak adlandırılan yasal düzenlemenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlenmesinin akabinde üniversite eğitimini tamamlamaya karar verdi.


Gerekli düzenlemelerin akabinde İstanbul’a gerçek yola çıkmaya hazırlanan Güngör, huzurevi idaresi tarafından plânlı törende kendisi için hazırlanan pastayı kesti, arkadaşlarıyla tek tek vedalaştı ve kaydını yaptırmak üzere Yıldız Teknik Üniversitesinin yolunu tuttu.


8 öğüt matlûp


Fahrettin Güngör, 8 dersi kaldığı için mezun olamadığını, yıllarca üniversite eğitimini tamamlayamamanın üzüntüsünü yaşadığını söyledi.


Kitap okumayı sevdiği ve öğrenmeye hevesli olduğu için eğitimini tamamlamakta zorlanmayacağını düşündüğünü nâkil Güngör, “Okumanın yaşı yok” sözüne en iyi örneğin kendisi olduğunu vurguladı. Güngör, “Benim yerde hevesim ve azmim inşallah gençlere dahi örnek olacaktır.” dedi.


Fahrettin Güngör, “Başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İl Müdürü Mutlu Kaya olmak üzere, kurum müdürümüz ve huzurevi sakinleri beni teşvik ettiler. Ben dahi azim ve istekle başvurumun devamını getirmek istiyorum. Başarılı olacağımı düşünüyorum ve ‘Yedi Güzel Adam’ın şehrine diplomamla benzemek istiyorum.” niteleyerek konuştu.


İstanbul’daki heyecan


Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümüne kayıt yaptıran Güngör, duygularını paylaştı.


Okumanın yaşı olmadığını dile getiren Güngör, şunları kaydetti:


“Bugün tek şans doğdu uzun yıllar sonra. Ben dahi o şansı kıymetlendirmek için 70 yaşında da olsam okulumu tamamlamak üzere İstanbul’a geldim. Tatlı tek mutlulukla güler yüzlerle karşılaşıyorum. Kimin haberi olsa gözleri ışıldıyor. 70 yaşındaki birisinin hem dahi huzurevinde kalarak okuluna sürme etmek isteyişinin sayı iyi tek şekilde karşılandığını hissettim. Tabii ki bendeki mutluluk henüz fazla. Çok memnunum konumumdan. Şimdi kök hedefim okulu tamamlamak. Ondan sonra ne olur, onun planlamasını yapmadım ama fırsat olursa ihtimal tek şeyler yapabilirim. Benim ilk düşüncem yarım bıraktığım okulumun diplomasını duvara asmaktır.”


Bahçelievler Huzurevinde misafir olarak kalan Güngör, yıllar sonra yeniden okula başlayacak olmanın heyecanını yaşadığını kaydetti.


Üniversitede kendisine “aca”, “ata” diyenlerin olacağını ifade fail Güngör, “Okulu yarım salıverme ve bunun galiba ezikliğini yaşadım. Bitirmek istiyorum, içildikten o mutluluğu tatmak istiyorum. Kısa tek süre sonra bendeki kemikli ve isteği gördüklerinde ve benim dahi iyi öğrenci olduğumu anladıklarında sonuçta saçta dahi onların arkadaşları olarak sınıfa sürme edeceğim niteleyerek tek his var içimde. Herkese mesleği ne olursa olsun eğitimlerini tamamlamalarını ve ondan sonra henüz kolay olacağını varsayarak tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.


Yurtta olumsuzlama huzurevinde kalacak


Aile ve Sosyal Hizmetler Kahramanmaraş İl Müdürü Mutlu Kaya bile Güngör’ün yerde hamlesinin gençlere iyi tek örnek olacağını söyledi.


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yerde tür girişimlere tam dayanak verdiğine dikkati cazip Kaya, şöyle konuştu:


“Kıymetli büyüğümüzü 70 yaşında İstanbul’a yolcu etmek bizi hüzünlendirdiği gibi gerçekten gururlandırıyor bile… İlerleyen günlerde İstanbul’dan misafir olarak geldiğinde Kahramanmaraşlı gençlerle buluşturmak istiyoruz. Fahrettin aca eksiksiz yaşlılarımız gibi kıymetli tek büyüğümüz. Bu affın çıkmasını gerçekten bekliyordu, çıkmasaydı sınava tekrar hazırlanmak istediğini belirtiyordu. İstanbul İl Müdürlüğümüz ile dahi koordine olduk ve Fahrettin amcamız İstanbul’bile huzurevlerinde misafir olarak orada ikametine sürme edecek.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.