Yeni bir yıla girmemizle birlikte artırımlar, maaşlar ve enflasyon oranı üzere bahisler gündeme gelmeye başladı. Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon sayılarının muhakkak olması sonrasında kiralardaki artırım oranı da kendini gösterdi. Kira kontratını yenileyecek vatandaşlar, artırımlı kira bedelini de bu formda öğrenmiş oldu.

Gözler bir müddettir enflasyon oranının açıklanacağı güne odaklanmıştı. Bugün açıklanan raporlara nazaran TÜİK 2021 enflasyon oranını aylık %13.58 yıllık ise %36.08 olarak açıkladı.

Ocak ayı kira artış oranı belirli oldu!

Buna nazaran kira artış oranı 17,71 olarak hesaplandı. Kira hesaplaması nasıl olacak diye düşünüyorsanız, işte Ocak 2022 kira artış hesaplama örneği:

Mevcut kira bedeli: 1.000 lira
Artırım oranı: yüzde 19,60
Artırım bedeli: 196 lira
Artırımlı kira bedeli: 1.196 lira

Enflasyonun tesirlerinin ilerideki günlerde kendini hissettirmesi bekleniyor desek yanlış olmaz. Çünkü son 19 yılın en büyük enflasyon tepesine ulaşmış durumdayız. Hal bu türlü olunca da hayat standartının giderek düşmesi kelam konusu olabilir. Enflasyonda oranı için yüzde 30 civarında bir sayı beklenirken açıklanan oran bunun çok daha üstünde karşımıza çıktı. Aralık ayında ekonomistler enflasyon oranının yüzde 30 civarında olmasını beklediklerini duyurmuşlardı. Lakin bugün açıklanan datalara nazaran enflasyon yüzde 36,1 pozisyonuna gelmiş durumda. Bu ayki Merkez Bankası kararı ve FED kararları da ekonomiyi etkileyecektir.