Enflasyon oranı bir müddettir merakla bekleniyordu. Yeni yılın başında açıklanan enflasyon ile mevcut enflasyon 30’lar düzeyinde açıklanmıştı. Bunun akabinde gözler Ocak ayı enflasyon oranına çevrilmişti. Bu sabah TÜİK enflasyon oranını açıkladı. Enflasyon, Ocak ayında yüzde 11,10 artışla yıllık yüzde 48,89 oldu.

Sayı açıklanmadan evvel, ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 10,09 düzeyinde. Beklentilerin üstünde açıklanan bir enflasyon sayısı karşımıza çıktı diyebiliriz. Ankete katılan ekonomistlerin ocak ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 7,46 düzeyindeydi.

Ocak ayı enflasyon oranı açıklandı!

Tüketici Fiyat Endeksi, aralıkta bir evvelki aya nazaran yüzde 13,58 artış göstermişti. Reuters anketine nazaran, enflasyonun son 20 yılın tepesine yükselmesi bekleniyor. Bakan Nebati geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada enflasyonun Nisan ayında tepe yapmasını beklediğini söylemişti. TL’den ise daha fazla paha kaybı yaşanmayacağını öngören Nebati Kur Muhafazalı TL mevduat sistemi ile döviz kurlarının denetim altına alındığını savunuyor.

Reuters’ın 17 iştirakçiyle gerçekleştirdiği ankette ocak ayı için yıllık enflasyon iddiaları yüzde 40 ila yüzde 52,19 ortasında değişiklik gösteriyordu. TÜFE en son Nisan 2002 devrinde yüzde 52,7 artış kaydetmişti. Aylık enflasyonun ise yüzde 9,80 düzeyinde gerçekleşmesi beklenirken varsayımlar yüzde 6.9 ila yüzde 13.72 bandında yer aldı. Reuters anketinde 2022 yılsonu enflasyon iddia medyanı ise yüzde 35 düzeyinde oluştu. İddialar yüzde 27,60 ila yüzde 42 bandında yer aldı.