Önümüzdeki üç gün boyunca NASA, devasa yeni roketi SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) ile detaylı bir kostümlü prova düzenleyecek. Nasa’nın bu büyük roketi (Makalemizde kullanılan görsele bakarak ne kadar büyük olduğunu görmek mümkün “Soldaki Turuncu SLS başkası ise SpaceX roketi”) birinci sefer fırlatıldığından ötürü ajansın gerçekleştirmesi gereken tüm kıymetli adımlar uygulanacak.

Bu, roketin gelişimi için değerli bir kilometre taşı ve aracın bu yaz uzaya gitmeye hazır hale gelmesi için geçmesi gereken son büyük testlerden biri oluyor.

NASA’nın yeni tip en büyük roketi “SLS”

Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), ajansın insanları ve kargoları derin uzaya taşımak için tasarlanmış yeni amiral gemisi roketidir. NASA’nın Artemis programına nazaran, ajansın 2020’lerin ortalarına kadar birinci bayanı ve birinci renkli insanı (Birçok farklı ülkeden Astronotlar) Ay’a gönderme teşebbüsünde başrol oynaması gerekiyordu. Lakin birtakım siyasi zahmetlerden dolayı bu gerçekleşmedi.

Ay’ın ötesindeki yörüngelere yaklaşık 60.000 pound (27.216 Kg) kargo kaldırabilen SLS, NASA’nın Ay yüzeyine bağlı gelecekteki astronotları taşıyacak Orion isimli yeni mürettebat kapsülünüde başlatmak için tasarlandı.

“NASA, FIRLATMAYA GİDEN TÜM ADIMLARDAN GEÇMEK İSTİYOR”

Fakat tüm bunlar olmadan evvel SLS‘nin test edilmesi gerekiyor. Artemis I isimli birinci uçuşu birebir vakitte bir prova niteliğini taşıyor. Roket, Orion’u içinde rastgele bir mürettebat olmadan, Ay etrafında dört ila altı haftalık bir misyonda fırlatacak ve aracın yeteneklerini sergileyecek (Misyonun ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz). Lakin bu gerçekleşmeden evvel, NASA, ıslak elbise provası olarak bilinen fırlatmaya giden tüm adımlardan geçmek istiyor.

“Islak” terimi, NASA uçuş kontrolörlerinin, fırlatma gününde yapacakları üzere, roketin tanklarını ultra soğuk sıvı iticiyle doldurmayı ve tüm fırlatma geri sayımından geçmeyi planladıkları gerçeğini tabir eder. NASA’nın Artemis fırlatma yöneticisi Charlie Blackwell Thompson, prova hakkında düzenlediği basın toplantısında, “Fırlatma geri sayımını yakından takip ediyoruz” dedi. “Birkaç küçük fark var, lakin aslında küçük farklar.” Alışılmış ki temel fark, geri sayımın gerçekte T-eksi sıfıra ulaşmayacağı ve münasebetiyle gerçek bir fırlatma olmayacağı manasına geliyor.

On yıldır sürdürülen değerli bir çalışma “SLS”

Bu, imalinde neredeyse on yıllık mazisi olan bir test. NASA ve ana yüklenicisi Boeing, 2010’ların başından beri SLS üzerinde çalışıyor ve bu süreçte birçok gecikme ve maliyet aşımları yaşandı.

SLS roketi nihayet 17 Mart’ta NASA’nın ikonik Araç Montaj Binasından çıktı, büsbütün istiflendi ve Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki ana fırlatma rampasına yavaşça taşındı. Testi izlemek için buradaki irtibata tıklayabilirsiniz.