ABD Lideri Joe Biden hükümetin kripto para siyasetini özetleyen bir yönetici buyruğu imzalamaya hazırlanırken, Bitcoin (BTC), 9 Mart’ta 42.000 $ hududunu aştı ve bir günde %8’den fazla arttı. Bitcoin’in, 40 bin dolar düzeyini aşması, kripto piyasasının %20 yükselmesinde tesirli olduğu düşünülüyor.

Bitcoin, kripto piyasasının %20 pompalanmasına öncülük ediyor!

Buyruğun imzalanmasının akabinde Beyaz Saray’ın devlet kurumlarını ABD tarafından bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) kurmanın yasal ve ekonomik sonuçlarını araştırmaya çağırması bekleniyor.

BTC, bir hafta evvelki kıymetine kıyasla hala %4’ten fazla düşmesine karşın, son 24 saatte %8,4’ten fazla arttı. Şu anda, amiral gemisi dijital varlığın toplam piyasa pahası 802 milyar dolar ve 42.132 dolar.

Hakikaten de CoinMarketCap istatistiklerine nazaran, Bitcoin’in varlık bedeli son 24 saatte 733 milyar dolardan, 802 milyar dolara yükseldi. Bu da, toplamda yaklaşık 70 milyar dolarlık bir giriş olduğunu gösteriyor.

Bunun yanısıra, zımnilik para ünitesi Monero (XMR), biz bu içeriği hazırlarken son 24 saatte %20.73 ve geçen hafta %11.2 artışla 196.61 dolardan el değiştirdiği için, çıkarlar açısından piyasa bedeline nazaran birinci 100 kripto para ünitesinden kripto pazarını önde götürüyor.

Gün içinde %16 artışla Zcash (ZEC) ve %15 artışla Secret (SCRT) üzere öteki kapalılık madeni paraları da yararlar açısından sırasıyla birinci beş kripto para ortasında yer alıyor.

Pazar yararlarına nazaran ikinci sırada, toplam 35,3 milyar dolarlık piyasa bedeli ile gün içinde %17 ve geçen hafta %8 artışla Terra (LUNA) yer alıyor.