Birtakım sıkıntıların varlığında sistemli olarak aldığı tenkitlere karşın, Xiaomi‘nin MIUI arayüzüne makul bir derecede ilgi göstermediği katiyen söylenemez. Android pazarında var olan tüm şirketler ortasında Lei Jun, topluluğuna en çok ses veren ve dinleyenlerden birisidir.

Xiaomi, beta test programları, forumlar ve en son güncellemelerin yazılım kusurlarına ayrılmış mesaj dizileri de dahil olmak üzere, kullanıcılarına geri bildirimlerini tabir edebilecekleri çeşitli araçlar sunuyor.

MIUI arayüzüne geribildirim verebileceğiniz yeni bir sistem

Şimdilerde MIUI 13‘ün lansmanına şahit olduğumuza nazaran Xiaomi, kullanıcıların gerçek bir kıymetlendirme sağlayabilecekleri yeni ve gibisi görülmemiş bir prosedürü tanıttı. Geliştirme grubu Updater uygulamasını, yani Xiaomi’nin ilgili OTA (Over-the-air) bildirimi ile yazılım güncellemelerini yayınladığı uygulamayı güncelledi.

Forumu ve kullanıcıların kendileri tarafından oluşturulan çeşitli tartışmaları keşfetmeye adanmış Mi Community uygulamasınınkiyle senkronize giden yeni bir sistem. Bu iki güncelleme ile MIUI 13 (tıpkı vakitte evvelki sürümler yahut en azından MIUI 12.5) bu kıymetlendirme sistemine katılacak. “Ayarlar/Sistem bilgisi/MIUI sürümü” kısmından erişilebilen ekrana gittiğimizde, alt kısımda bu sürümün derecelendirmesini görüntüle sözünün eklendiğini görmek mümkün.

Üzerine tıklayarak, kurduğumuz o sürümdeki öteki kullanıcıların değerlendirmelerini bulduğumuz özel bir ekrana erişebiliyorsunuz. Daha sonra 1 ila 10 yıldız ortasında değişen bir puanla kendi değerlendirmenizi de yapmaya karar verebilirsiniz.

Puan, sistemin kararlılığını tabir ediyor ve bunun iki açıdan yararlı olabileceğini düşünüyoruz: Birincisi, Xiaomi‘nin yayınlanan MIUI güncellemesinin kararlı olup olmadığını bilmesine müsaade vermek. Şimdi kesin olmayan ikincisi ise, alınan güncellemenin yeterli bir derecelendirmeye sahip olup olmadığını kullanıcılara bildirmek ve akabinde onu yükleyip yüklememeye karar vermelerini sağlamak.

Fakat kurulumdan evvel oburlarının puanlarını görmenin mümkün olup olmayacağını şimdi bilmiyoruz. Ayrıyeten, şu an için bu kıymetlendirme sistemi sırf Çin’de mevcut. Xiaomi’nin Çin ROM’larını Global ve AEA’ya kıyasla uyguladığı farklı muamele göz önüne alındığında, Batı’ya da genişletilip genişletilemeyeceği şimdi bilinmiyor.

Teknolojioku ailesi olarak, bu yeni sistem hakkında ve ROM farklılı hakkında neler düşünüyorsunuz?