MIUI orta yüzünün değişimini görmek ister misiniz? O vakit sizleri bu foto galerimizle baş başa bırakarak MIUI’nın nasıl değiştiğini gözler önüne serelim.

Beğensek de beğenmesek de Xiaomi’nin MIUI’si çok tanınan ve Xiaomi’nin telefonlarının birçoklarında varsayılan kullanıcı arayüzüdür (AndroidOne projesi nedeniyle saf Android çalıştıran Mi A serisi hariç). Bu yazımızda, 2010 yılında piyasaya sürülen MIUI V1‘den Aralık ayında piyasaya sürülen MIUI 13‘e kadar, Xiaomi‘nin UI – MIUI tarihini keşfe çıkacağız.

MIUI V1 – Birinci Yayın

2010 yılının Ağustos ayında, yepisyeni bir Çinli yazılım şirketi olan Xiaomi, yesyeni bir Android arayüzü olan MIUI‘yi (Me-You-I sözüne dayalı olarak) piyasaya sürdü. MIUI, kod ismi Eclair olan Android 2.1’in temel aldığı Android sürümüne kıyasla değerli ölçüde daha fazla özelliğe sahipti. Android’in bu orta yüzü, vakit içindeki öteki orta yüzlerin birçok üzere tescilliydi ve Xiaomi’nin MIUI’nin kimi bileşenleri için kaynakları yayınladığı 2013 yılına kadar bu biçimde kalacaktı.

MIUI V2 ve V3

MIUI’nin bu sürümü, biraz daha güzelleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü ve daha akıcı animasyonlar getirdi ve MIUI’yi kullanabileceğiniz aygıtların kullanılabilirliğini artırdı. Bunun dışında pek bir şey değişmedi. Bu güncelleme tıpkı vakitte Android 2.1’e dayanıyordu, bu nedenle kullanıcılar büyük bir platform değişikliği de almadılar.

Lakin MIUI V3 piyasaya sürüldüğünde, platform 2.3.6’ya güncellendi ve bu da birkaç değişiklik getirdi. Kullanıcı arayüzü, birazdan değineceğimiz MIUI V5’e kadar birebir kaldı.

MIUI V4

Bu güncelleme, kod ismi Ice Cream Sandwich olan Android 4.0 ve beraberinde yeni simgeler ve şeffaf bir durum çubuğu getirdi ve sisteme bir anti-virüs ekledi. Ice Cream Sandwich ile MIUI özelliklerinin yanı sıra, işletim sistemi kararlılığı ve Android Beam üzere özellikler için güncellemeler aldı.