MIUI 13’ün gelişi ile birlikte yeni sisteme gelecek olan özellikleri bu makalemizde sizler için derledik. Birçok farklı özelliği bünyesinde barındıracak olan bu yeni arayüz hakkında ayrıntıları aktarıyoruz.

MIUI 13’ün mümkün sunum tarihi 16 Aralık olacağı varsayım ediliyor. Bunu göz önünde bulundurarak, MIUI 13’ün akıllı telefonlarımıza getireceği özellikleri ve günlük kullanım tecrübesini güzelleştirecek çeşitli fonksiyonları 10 ana başlık altında derledik.

1. Akıllı Araç Kutusu

Akıllı araç kutusu olarak da bilinen yeni araç kutusu, MIUI 13 özellikler repertuarının bir kesimi olacak yeni bir fonksiyondur. Araç kutusu, ekranın yan tarafına yerleştirilmiş dikey bir çubuk olarak gösterilir ve en çok kullandığınız uygulamalara süratli bir halde erişmenize yahut elinizde olmasını istediklerinizi yapılandırmanıza imkan tanıyabilir.

Ayrıyeten, Akıllı Araç Kutusu ayarları menüsünde, ödeme görünürlüğünün her vakit açık olmasını yahut bir görüntü oynatılırken de görüntülenmesini aktifleştirme seçeneğimiz olacak. MIUI 12.5’in süratli notlar özelliği artık yeni akıllı araç kutusuyla entegre çalışacak.

2. Kamera Ayarlarını saklayabilme

Birçok kullanıcı MIUI kamerasının sunduğu fonksiyonlardan yararlanmayı tercih ediyor. Fakat, uygulamayı kapatırken bu fonksiyonlar varsayılan kıymetlerine sıfırlanabiliyor. MIUI 13 ile birklikte bir sonraki fotoğraf oturumunda bu ayarların esasen faal olması için yapılan değişiklikleri müdafaa imkanı verilecek.

3. Yeni Paket İzleme (Gönderi Takip) aracı

MIUI 13’ün en çarpıcı yeniliklerinden biri de çok sayıda widget’ı olacak. Bunlar ortasında paketlerinizi uygulama kasasından takip etmenizi sağlayan bir fonksiyon ön plana çıkıyor.

Uygulama kasasına girdiğinizde ana ekranın sol tarafında paketinizin aktüel teslimat durumunu görüntüleyebilirsiniz. Lakin bu özelliğin sadece Çin pazarına özel olması bekleniyor.

4. Yenilenen Pil Sıcaklık göstergesi

MIUI 13’e gelen bir öbür özellik ise yenilenmiş pil sıcaklığı göstergesi. Bu fonksiyon MIUI 12.5’te esasen mevcut. Bununla birlikte, bu yeni sürümle birlikte sıcaklığı soğuk, olağan ve sıcak olarak sınıflandırabileceksiniz.