Xiaomi’nin MIUI 13 güncellemesi, Küresel (MI) ve EEA (EU) bölgelerinde yeni widget özelliklerini içermez. MIUI 13’ün yeni widget’larını destekleyen bölgeler Hindistan, Endonezya, Rusya, Tayvan ve Türkiye olacak.Aşağıda MIUI 13 widget özelliğini alan Xiaomi aygıtlarının listesini sizlere sunuyoruz.

Hindistan, Xiaomi’nin en büyük pazarlarından biri. MIUI, Hindistan’da birden fazla Xiaomi, Redmi ve POCO aygıtı satıldığından Hindistan’da çok değerlidir. Bu nedenle Xiaomi, Hintli kullanıcılar için özel MIUI özellikleri sağlamak istiyor. MIUI 13’ün Yeni pencere öğesi özellikleri MIUI Küresel (MI) ve EEA (EU) bölgelerinde mevcut değildir, lakin MIUI Hindistan sürümünde kullanılabilecektir.

Yeni MIUI Widget’ları MIUI 13’ün en kıymetli kopya (iOS) özelliklerinden biriydi. MIUI Küresel (MI) ve EEA (EU) bu widget özelliklerine sahip olmayacak, MIUI Hindistan ise bu özelliklere sahip olacak. Başka kullanıcılar, Xiaomi’nin bu widget’ları MIUI Global’a getireceğini umuyorlar.

MIUI 13 Widgetleri sorunu neden var?

MIUI 13 Widget’ları, iOS’a çok benzeri bir dizayna sahip. App Vault’a (Uygulama Kasası) da eklenen bu widget’lar tasarım açısından büyük ölçüde uygunlaştırıldı. Android ve MIUI widget’ları farklı olarak listeleniyorlar. Bu, yeni MIUI Widget’larının ne kadar farklı olduğunu gösterir.

Bununla birlikte, MIUI Hindistan, MIUI Çin kadar çok widget’a sahip olmayacak, lakin kullanıcıları şad etmek için kâfi widget’a ve yeni App Vault özelliklerine sahip olacak. MIUI 13 Hindistan şimdi piyasaya sürülmedi, bu nedenle hangi Widget’ların dahil edilip edilmediği şimdi aşikâr değil.

MIUI 13 Küresel (MI) ve EEA (EU)’da widget ve uygulama kasası bulunmamasının ana nedeni, Google’ın Avrupa bölgesinde kendi uygulamalarını zarurî hale getirmesidir. Yeni widget’lar App Vault’u temel aldığından, MIUI 13 Küresel (MI) ve EEA (EU) bu widget’lara sahip değildir.

MIUI 13 Widgetlerini alacak olan modeller

Redmi

Redmi K40 Gaming (Çin)

Redmi Note 10 Pro (Endonezya)

Redmi Note 10 Pro (Tayvan)

Redmi Note 10 (Çin)

Redmi K30S Ultra (Çin)

Redmi K30 Pro (Çin)

MI

Xiaomi Pad 5 (Tayvan)

Mi 11X Pro (Hindistan)

Mi 10 (Çin)

Xiaomi Civi (Çin)

POCO

POCO X3 GT (Endonezya)

10 Şubat’ta olan liste

REDMI

Redmi Note 10 Pro 5G (Çin)

Redmi K40 Pro / Pro+ (Çin)

Redmi K40 (Çin)

MI

Mi 10S (Çin)

Mi 11 Lite 5G (Çin)

Mi 11 Pro / Ultra (Çin)

Mi 11 (Çin)

Mi Mix 4 (Çin)

Mi Pad 5 (Çin)

Mi Pad 5 Pro (Çin)

Mi Pad 5 Pro 5G (Çin)

POCO

Poco F3 GT (Hindistan)