MIUI 13, 28 Aralık’ta Çin’de Xiaomi 12 serisinin üç modeliyle birlikte resmi olarak piyasaya sürülecek, Xiaomi 12 serisi ise direkt olarak MIUI 13 ile kutudan çıkacak. Xiaomi bu arayüzde, uygulama geliştirme, zımnilik ve güvenlik açısından birkaç yükseltme ile getirecek. Bu yazımızda, MIUI 13 ile eklenecek kimi yeni özelliklerden bahsediyoruz.

Evvelki bir rapora nazaran Xiaomi, birkaç gün evvel Xiaomi MIX 4, Mi 11 Ultra, Xiaomi Mi 11 Pro, Mi 11, Mi 11 Lite 5G, Redmi K40, Redmi K40 dahil olmak üzere dokuz amiral gemisi aygıtı için MIUI 13 kararlı testine başladı. Ayrıyeten firma Redmi K40 Pro, Pro+ ve Mi 10S aygıtlarıyla MIUI 12.5 üzerinde MIUI 13 uygulamalarının özelliklerini test etmeye devam ediyor.

MIUI 13’den Yeni Özellikler Geliyor

Çoklu Pencere Özelliği

MIUI PAD’in Android 11 tabanlı MIUI 13 21.12.24 sürümünü ve MIUI 13 ile birlikte gelecek olan çoklu pencere özelliğini gördüğümüz Xiaomi Pad 5 Pro‘nun bu ekran imgesi çevrimiçi olarak sızdırıldı.

Şimdi bu özelliğin nasıl çalışacağı hakkında bilgi mevcut değil. Lakin MIUI 13 ile birlikte aşağıdaki özelliklerin sisteme entegre edilmesi düşünülüyor.

Çoklu Platform Orta Kontağı Ekleme

MIUI 13 ile Xiaomi, kullanıcıların görüntü, ses ve uygulamanın aygıtlar ortası kullanımını deneyimlemek için birden fazla Xiaomi aygıtı ortasında irtibat kurabilmelerini sağlayan Çoklu Platform Orta Temasını tanıtacak.

Sonsuz Kaydırma

MIUI 13 ile Xiaomi, “Sonsuz Kaydırma” olarak isimlendirilebilecek özelliği tanıtıyor. Bu özellik sayfanın sonuna geldiğimizde en üst sayfaya dönmektedir.

Kenar çubuğu

MIUI 13 ile Xiaomi, evvelki MIUI sürümlerinde Görüntü Araç Kutusu olarak kullanılan Akıllı Araç Kutusu özelliğini tanıtıyor. Akıllı Araç Kutusu özelliği, MIUI 12.5’in son beta sürümlerinde “Kenar Çubuğu” olarak tekrar isimlendirildi.

Küçük Widget’lar

Xiaomi , MIUI 13 ile birlikte yeni “Küçük Pencere Öğeleri”ni ekliyor. Bu pencere öğeleri MIUI 12.5 beta ile tanıtıldı fakat kararlı sürüme MIUI 13 ile eklenecek.

07 ARALIK

Ekran Açık Kalma Müddeti Bilgisi Kaldırıldı

Xiaomi aygıtlarda, MIUI 12.5 tabanlı Android 12 ve MIUI 13 tabanlı Android 12 sürümleri ile ekran açık kalma bilgisi kaldırıldı. Ekran başındaki bilgileri hesaplamak için bir üçüncü taraf uygulaması kullanacağız.

Hava Durumu Harika Duvar Kâğıdı Kaldırıldı

MIUI 12.5 ile Xiaomi, Hava Durumu Harika Duvar Kâğıdı özelliğini eklemişti. Lakin MIUI 12.5 Enhanced ve MIUI 13 sürüm 21.12.4’te bu tema kaldırılmıştır. En son MIUI Temaları Uygulamasını V3.0.1.0 ile yükler yahut güncellerseniz, bu özellik de sizin için kaldırılacaktır.

Evrak Yöneticisine Mi Drive Kısayolu eklendi

Belge Yöneticisi uygulamasında, belgelerinizi Xiaomi Cloud ve Mi Drive’da göreceksiniz. Bu kısa yola bastığınızda belgelerinize Mi Drive’da göz atacaksınız.

Doküman Filigranı

Evraklarınızın fotoğraflarını kamera üzerinden çektiğiniz evrakların çalınmasını engellemek için filigran sistemi eklenmiştir. Dokümanların fotoğraflarına istediğiniz metni soluk bir formatta yazmanıza imkan tanır.

Kritik Pil Düzeyi

Evvelki sürümde, güncellemeden evvel pilin %30 ve üzeri şarj olması gerekiyordu. 21.12.4 sürümü ile bu limit %15’e indirilmiş ve kritik vakit aralığı azaltılmıştır.

01 ARALIK

Yeni MIUI 13 Başlatıcı Animasyonu

MIUI 13 başlatıcı ile, Başlatıcı simgelerinizi yüklemediğinde yeni animasyon görünür. Bu animasyon gösterilirken ikonlarınız boş ekranda beklemek yerine ana ekrana gelmeye ve bir animasyon göstermeye başlar.

28 KASIM

Yeni Galeri Simgeleri

Xiaomi, yeni MIUI Galerisi ile Mi Hesabı ile Eşitle kısmındaki simgelere değişiklikler getiriyor. Yaklaşan MIUI 13 güncellemesi ile bu yeni değişiklikleri görebileceğiz.

Yeni Xiaomi Ana Sayfa Kullanıcı Arayüzü

Xiaomi’nin mesken arayüzü, evvelki sürüme nazaran daha net, daha sade bir tasarım kullanmış. Bu değişiklik sırf MIUI 13 için değil, Xiaomi Home’a ​​yüklenebilen tüm Xiaomi Android aygıt kullanıcıları için de geçerli olacak.

Akıllı Araç Kutusu

Görüntüler araç kutusu özellikleri sadece MIUI Görüntü ve TikTok için mevcuttu, artık bu özelliği MIUI 13’te aygıt çalıştırmalarında kullanabiliyoruz.

Kamera Ayarlarını Koru

Bir evvelki versiyonda kamera üzerinde görüntü ayarını seçiyoruz, lensimizi değiştiriyoruz ve uygulamayı açıp kapatırken bu ayarlar sıfırlanıyordu. Lakin MIUI 13 ile bu sorun çözüldü, kamera uygulamasından çıktıktan, sonra tekrar açtıktan sonra hangi lens seçilirse seçilsin, o ayar tıpkı kalıyor.

App Vault Kargo Takip Widget’ı

MIUI 12 ile gelen ve uygulama kasasından kargo takibine müsaade veren özellik daha sonra MIUI 12’den kaldırıldı, MIUI 13 ile tekrar eklenecek. Bu özellik Çin kullanıcılarına özel olacak.

Yeni Pil Sıcaklık Göstergesi

Pil sıcaklığı göstergesi MIUI 12.5 ile birlikte gelir, pilin sıcaklığını Celcius olarak gösterir fakat artık MIUI 13 ile Celcius yerine Soğuk, Olağan ve Sıcak olmak üzere üç durum gösterir.

MIUI Beta ve Kararlı yapı ortasında geçiş yaptıktan sonra özellikler otomatik olarak eklenir ve bilgileri geri yükler. Lakin, MIUI Beta ve Kararlı sürüm ortasında geçiş yaparken evvelki derleme dataları silinecek.

Asistan maskot

Xiaomi kendi karakterimizi yaratmamıza müsaade veriyor, bu da bir robotla değil, bir beşerle konuşuyormuş üzere hissetmemizi sağlıyor. Bu özellik Çin’e özel olacak.

Yeni MIUI Sıhhat Kullanıcı Arayüzü ve Özellikleri

MIUI Health uygulamasının arayüzü, daha âlâ bir kullanıcı tecrübesi sağlamak için MIUI 13 ile değişti.

Galeri Kronolojik Kaydırma Çubuğu

Bu özellik, aradığımız fotoğrafı daha süratli bulmamıza yardımcı olan MIUI Galeri uygulamasıyla birlikte gelir.

Yeni MIUI Temaları Arayüzü

Yeni temalar uygulama arayüzü getiren MIUI 13’te yer alacak bir başka özellik.

MIUI 13’ü hakkındaki beklentileriniz neler? Yorumlarda bize yazmayı unutmayın.