Xiaomi resmi olarak MIUI 13’ün 28 Aralık’ta Çin’de Xiaomi 12 serisinin üç modeliyle birlikte piyasaya sürüleceğini duyurdu. Xiaomi 12 serisi ise evvelce yüklenmiş MIUI 13 ile birlikte gelecek.

Xiaomi uygulama geliştirme, saklılık ve MIUI 13 ile güvenlik alanında, sistem seviyesinde dolandırıcılığa karşı muhafaza ve tam ilişki müdafaasını destekleyecek.

MIUI Daha Stabil ve İnançlı Olacak

MIUI 12 ile Xiaomi, işaret fişekleri, engelleme ağları ve saklı maskeler üzere zımnilik muhafaza fonksiyonlarını sunarken, MIUI 12.5 akıllı pano zımnilik muhafazası, belge muhafazalı alan sistemi, web’de gezinme saklılığı muhafazası, pozisyon bilgisi saklılığı muhafazası ve başka fonksiyonlarla birlikte gelmişti.

MIUI 13 ile Xiaomi, “Saklılık Güvenliği Kalecisi” olarak isimlendirilen saklılık muhafazası açısından daha fazla özellik içerecek ve kapsamlı bir formda yükseltilmiş üç temel teknoloji sunacak ve bu da sistemin düzgün çalışması için kıymetli bir düzgünleştirme ile birlikte gelecek.

MIUI 12.5‘in geliştirilmiş sürümüyle karşılaştırıldığında, MIUI 13‘ün akıcılığı %15~52, sistem uygulamalarının akıcılığı %20~26 civarında arttırılmışken, çoklu yüksek frekanslı kullanım senaryoları da artırıldı. Kare düşme oranı %90’dan fazla düştü. Odaklanmış algoritmalar 2.0 + Sıvı Depolama + Atomik Bellek ile birleştiğinde artık aygıtlar, 36 aylık daima kullanımın akabinde aygıtın okuma ve yazma performansı %5’ten daha az düşecek.

MIUI 13 şimdi çıkmadan bu türlü haberlerin gelmesi ve firmanın sistemin performansına yönelmesi hoş görünüyor. Lakin hala ROM farklılığı konusu netlik kazanmış değil.