Xiaomi ve MIUI, evvel katlanır MIX Fold ve akabinde Pad 5 tablet ile akıllı telefon dünyasını PC dünyası ile birleştirmeye çoktan başlamıştı. MIX Fold ile, onu küçük bir PC yapan gerçek bir Masaüstü moduna sahipken, Mi Pad 5 ise daha büyük ekranı daha âlâ kullanan bir MIUI 13 Pad işletim sistemine sahipti.

Firmanın 2021’de kaç tane akıllı telefon sattıklarını düşünürseniz, bilhassa Xiaomi başta olmak üzere herkesin cebinde bulunan tek akıllı telefon Çin’li firmaya aitti. Bu nedenle şirket, akıllı telefonların kullanımının giderek arttığı bu arayüzüne bir güncelleme yayınlamaya karar verdi. Bu sayede telefonlarımız bilgisayarlara her zamankinden daha yakın olacak.

Telefonunuz Modeminiz olsun

Xiaomi olsun ya da olmasın akıllı telefonlardan internet irtibatı denilince akla yalnızca iki yol geliyor: Data ağı üzerinden yahut Wi-Fi üzerinden. Bariz yapısal nedenlerden ötürü, bir akıllı telefon bir konut yahut ofis kontağına bağlanacak halde kablolanamaz bir yapıya sahip. Xiaomi tarafından MIUI 13 için yayınlanan en son güncellemenin gösterdiğine nazaran, kısmen de olsa bu aşılabilen bir donanım sınırlaması olarak artık tarih oluyor.

Gelen son güncellemeyi kurduktan sonra, “Portable hotspot” menüsünde yeni bir özellik beliriyor, yani “Ethernet tethering”. Bu özelliği yalnızca aktifleştirerek ve akıllı telefonunuzu bir Ethernet kablosu aracılığıyla ağınıza modem olarak bağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Yalnızca bir USB Type-C / Ethernet adaptörü edinip akabinde telefonunuzu modeminize yahut yönlendiricinize bağlamanız kâfi.

Akıllı telefonlarından çok büyük bir belge yüklemek zorunda kalabilecek olanlar için yararlı olacak bir fonksiyon. Ayrıyeten cihazınızdaki taşınabilir bilgiyi modeminize paylaşmadan direkt olarak aygıtınızı modem üzere kullanabilirsiniz.

Lakin bu yeniliğin MIUI 13 Beta’nın 22.2.10 versiyonunda ortaya çıktığını belirtmekte yarar var. Bu nedenle, MIUI beta testi yapanlara özel kalıyor ve MIUI’nin kararlı güncellemesine getirilip getirilmeyeceğini şimdi belirli değil.