2022 taban fiyatı ne yazık ki mevcut iktisatta insanların geçinmesine kâfi olacak bir düzeyde değil. Gerek küresel enflasyon gerek patlak veren Rusya Ukrayna krizi birden fazla vatandaşın ömür standartını olumsuz etkiliyor. Hal bu türlü olunca da taban fiyate bir ek artırım yapılması gündeme geldi.

Elektrik faturalarına gelen artırımlara yönelik başlayan reaksiyon furyası çığ üzere büyüdü. Tüm bu şikayetler artınca bir ek artırım kelam konusu oldu denebilir.

Taban fiyat ek artırımı ne kadar olacak?

“İnsanlarımızın gelirlerini arttırıcı tedbirler almak lazım” diyen Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Üyesi ve eski İktisat Bakanı Nihat Zeybekci, “Gerekirse Türkiye’de yıl ortasında minimum fiyata bir daha bakılmalı” sözlerini kullandı. Zeybekci: “Enflasyonist ortam maalesef bu türlü. Matematik belirli. Yılbaşında verilen artırım enflasyonun altında ise akıl ve vicdan der ki ‘gel arkadaş bunu düzeltelim’. Mal yokluğu değil bu maliyetlerden ötürü. Maliyet enflasyonu yaşıyoruz şu anda” sözlerini kullandı.

AK Parti Küme Başkanvekili Cahit Özkan ise katıldığı bir televizyon programında, “Asgari fiyata yılda bir kere yapılıyor, bunun ikiye çıkarılma mümkünlüğü var mı? Altıncı ayda bir düzeltme üzere bir şey olur mu?” sorusuna “Şu andaki mevzuat gereği yılda bir sefer yapılıyor lakin bunu değiştirmek mümkün. Biz parlamentoda her vakit milletimizim menfaati ne gerektiriyorsa bunu her vakit yaparız. Vakti geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin artırım yaparız. Maliyet artışı mı var? O vakit vatandaşımızın gelirinde de artışı sağlayacak önlem ve kararları alacağız.” yanıtını verdi. Taban fiyata 850 TL artırım yapılırsa yeni minimum fiyat 5 bin 100 TL’ye ulaşabilir.