Son yılın en çok konuşulan teknolojik gelişmesi Metaverse, oyun dünyasında yeni bir kapı açıyor. Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Kurucusu Ozan Aydemir, bu sanal kainatın yanlış anlaşılmalardan ötürü tam bilinmediğini belirterek, “Türkiye’deki oyun firmalarının Metaverse’deki daha net ve somut adımlarını 2022 sonu yahut 2023’de göreceğimizi varsayım ediyorum” dedi.

Gelişen web teknolojileri ile birlikte ortaya çıkan Metaverse, gün geçtikçe popülerliğini artırıyor. Uzmanlara nazaran Metaverse’in bu gelişimi yeni iş kollarında değişimi de beraberinde getirecek, hatta yeni iş kolları ortaya çıkacak. Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Kurucusu Ozan Aydemir, Metaverse cihanında yanlışsız bilinen yanlışları ve yeni kozmosun oyun dünyasına olan tesirini açıkladı.

Metaverse ile ilgili büyük bilgi kirliliği var

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in 28 Ekim 2021’de yaptığı açıklamalardan sonra Metaverse’in bir anda popülerlik kazandığını belirten Ozan Aydemir, “İlk olarak 90’larda bilimkurgu romanlarında ortaya atılan Metaverse ile ilgili inanılmaz seviyede büyük bir bilgi kirliliği var. Bilhassa Türkiye’de yanlış manaya ya da bu akıllara kazınmaya çalışılan Metaverse kavramını yanlış algılatarak farklı işlerle haksız yarar elde etme kanısı gözleniyor. Yıllardır markalar için yaptığımız oyun içi eser yerleştirme ya da oyun içi reklam modelleri haksız kar elde etmek isteyenler tarafından Metaverse ismini aldı. Bu hakikat bir yönlendirme değil. Metaverse kavramını daraltmak yanlış olur. Hayal edilen Metaverse şimdi yok. Yaratılmak istenen kavram, bir online dünyalar topluluğu ve fizikî dünya ile dijital dünyanın hudutlarını kaldırmak üzerine konseyi. Facebook’un çatı şirketi Meta platformu başta olmak üzere birçok büyük firma şu an bu mevzu üzerine çalışıyor” dedi.

Metaverse kavramı online dünyaları içinde barındıran merkeziyetsiz bir cihan
Günümüzde birbirinden bağımsız oyunlar, alışveriş platformları, bilgi, irtibat platformları üzere yüz binlerce online dünya olduğunu kaydeden Aydemir, “Metaverse kavramı tüm bu dünyaları tek bir yerde toplayan, kapsayan ve birleştiren merkeziyetsiz online bir cihan olma argümanında. Metaverse’i anlamanın en kolay yolu da sinemalardan geçiyor. Bu mevzuda yapılmış en âlâ sinema de Steven Spielberg’in yönettiği 2018 üretimi “Ready Player One”dır. Teknik olarak şu an kullanılan hardware eserleri ve internet altyapısı Metaverse için uygun değil. Facebook’un tanıtımında kullandığı ya da sinemalarda gördüğümüz her şey şu an da yalnızca kurgu. Gerçekleşecek mi bunu vakit gösterecek” sözlerini kullandı.

Metaverse dünyasındaki geçiş için daha erken olduğu vurgulayan Aydemir, “Metaverse için mevcut internet ve bilgisayar altyapımız müsait değil. Daha Metaverse’nin “M”sindeyiz. Şu an sanal cihan için sanal gerçeklik kaskları kullanılıyor. Sanal gerçeklik kaskları, 3 boyutlu görüntüleme teknolojisi ile sanal bir ortamda hissedilmesini sağlıyor. Kasklar çok ağır, uzun mühlet başımızda taşıması epey sıkıntı, çözünürlükleri epey düşük ve birçok bilgisayara bağlı çalışmak durumunda. Ayrıyeten bir hissiyat ya da tecrübe de çok mümkün değil, yalnızca olduğunuz yerdesiniz. Sanal dünyada eğilmek, kalkmak, hafif ileri geri gitmek üzere muhakkak hareketlerle sanal dünya ya da oyunlarda limitli bir interaktif tecrübe yaşatıyor.” dedi.

Oyun firmaları ile birlikte birçok teknoloji firmasının sanal cihan ile ilgili muhakkak başlı teşebbüslerde bulunduklarını söyleyen Ozan Aydemir, “Oyun firmaları kendi dünyalarını diğer sanal dünyalarla birleştiriyor ve oyundan bağımsız, sinemalardaki kahramanların oyuna dâhil edilmesi, konserler üzere oyunculara çok farklı içerikler sunuyor. Dev oyun firmaları, büyük yatırımlar yaparak diğer oyun firmalarını ve oyunlarını kendi bünyelerine dâhil ediyor. Tüm bunlar dışında blockchain altyapılı oyun sistemleri de bulunmakta. Bu biçim oyunlar da oyunculara kripto altyapısı ile hem oyun oynama hem de büsbütün sanal bir kainatta alma, satma ve gerçek para kazanma imkanı sunuyor. Öbür yandan Türkiye’de de çalışmalar başladı. Yerli firmalar kripto tabanlı oyunlar yapmaya başladı ve yalnızca kripto altyapısına uygun hizmet verebilecek takımlar kuruldu. Türkiye’deki oyun firmalarının Metaverse çalışmaları 2022 sonu yahut 2023’de daha net ve somut adımlar göreceğimizi düşünüyorum. NFT dünyasına da yerli girişler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Oyun bölümü, şayet hayal edilen Metaverse dünyası yaratılabilirse domine edecek yegane dal, hem de her manada; Cümbüş, rekabet ve gelir. Oyunlar, oyunlaştırılmış dünyalar bu işin temelini oluşturuyor.” biçiminde konuştu.