Bilim kurgu romanlarında ve sinemalarında yıllar evvel şahit olduğumuz Metaverse kavramı, çok uzak olmayan bir gelecekte hayatımızın bir modülü olacak. Blockchain ve kripto para teknolojilerinin yanı sıra sanal dünyalardaki emtia yatırımlarına da entegre olacak Metaverse, birçok insanın kendi sanal temsilleri yani avatarları ile birbirleriyle ve dijital objelerle etkileşime girebilmelerine imkan sunacak. İnternetten sonra en kıymetli buluş ve geleceğin dijital dünyası olarak nitelendirilen Metaverse, yeni çalışma ve iş fırsatlarını da beraberinde getirecek.

Metaverse ile birlikte hangi meslekler hayatımıza girecek?

Firmaların aradığı elemanı, iş arayanların ise aradığı işi bulduğu Türkiye’nin istihdam kaynağı Eleman.net, yakın gelecekte Metaverse dijital cihanında ilgi görecek, kimilerini bildiğimiz kimilerini ise birinci defa duyacağımız meslekleri paylaştı.

Sanal Emlak Uzmanı

Metaverse insanların sosyalleşebilmesine imkan sağlayacak olmasının yanı sıra insanların ve şirketlerin sanal arsa, konut, dükkan üzere gereksinimlerine da yanıt sunacak. Metaverse evrenindeki sanal yerler bir çeşit emlak iktisadı oluşturacak. Bu durum sanal emlak uzmanlığı üzere yeni bir iş tarifini beraberinde getirecek.

Risk İdaresi Uzmanı

Metaverse cihanı blockchain, bitcoin, NFT üzere yatırım araçlarını da bünyesine entegre edecek. Yeni ve dijital teknolojik yapıya sahip yatırım araçlarına yapılacak yatırımlar özelinde risk idaresi uzmanları kıymet kazanacak. Risk idaresi uzmanları bir şirketi yahut bireyi potansiyel olarak metaverse cihanında etkileyebilecek finansal riskleri kıymetlendirmekten sorumlu olacak.

Blokchain Uzmanları ve Geliştiricileri

Blokchain uzmanları ve geliştiricileri; finansal hizmetler, kamu, teknoloji şirketleri, e-ticaret ve pazarlama alanlarında değerli bir pozisyona sahip olacak. Bu uzmanlar, Metaverse cihanında de blockchain’in kullanıcılara daha yeterli hizmet vermesinin yollarını arayacak.

Dijital Dedektif

Dijital ortamda bilgi saklama, sürece ve güvenlik mevzuları hem şirketler hem de bireyler için daha da ehemmiyet taşıyacak. Bu alanda uzmanlaşmış elemanlara metaverse ile birlikte daha fazla gereksinim duyulacak.

Oyun Dizayncıları

Online oyunlar her yıl hem artan oyuncu sayısı hem de yarattıkları ekonomik büyüklük ile dikkat çekiyor. Metaverse evreniyle birlikte, bilhassa VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) tabanlı oyunların prototipini oluşturacak, tasarlayacak ve kullanıcılarla buluşturacak oyun tasarımcılarına istek olacak.

Dijital Satış Uzmanı

Metaverse hem bireylere hem de markalara eserlerini pazarlama, satma ve gelir etme manasında fırsatlar sunacak. Fizikî dünyada bilhassa mağazalarda bağlantı kurduğumuz satış uzmanlarına, satış temsilcilerine metaverse cihanında de gereksinim olacak. Fizikî mağazalarda görmeye alıştığımız satış temsilcileri-uzmanları, avatarları ile dijital cihanda de misyon yapacak.

Siber Güvenlik Uzmanı

Dünya daha dijital hale geldikçe, siber cürümler tüm bireyler, işletmeler ve devlet kurumları için en büyük tehditlerden biri olmayı sürdürüyor. Bu durum bireylerin ya da şirketlerin fizikî güvenliğini korumak kadar değerli bir hal alacak. Siber güvenlik metaverse ile birlikte hayatın her alanına daha fazla yayılacak, her bireyin ve şirketin gelecekte bir siber uzman güvenlik uzmanı olacak.

Pazarlama Yöneticisi & Danışman

Metaverse kozmosu beraberinde iş ve özel hayata dair birçok yeniliği getirecek. Yeni jenerasyonların ve yeni tüketicilerin beklentileri bağlantı süreçlerini de kökten değiştirecek. Bağlantı alanında her kademede uzman işgücü metaverse dünyasına hizmet sunacak. Hem fizikî hem de dijital dünyaya hakim irtibat uzmanları ve bu uzmanların yer aldığı ajanslar markaların gündeminde olacak. Pazarlama yöneticilerinin iş tariflerine ise yeni misyon alanları eklenecek. Pazarlama yöneticileri, kripto paralar ve blockchain teknojilerini de kullanarak potansiyel kullanıcıları tanımlayacak, eğilimlerini izleyecek ve şirketlerin pazar hisselerini en üst seviyeye çıkarmasına yardımcı olacak stratejiler geliştirecek.