Büyük teknoloji devlerinin farklı cihanlara yönelik yatırımlarına ek olarak, şirketlerin Metaverse dünyasındaki yatırımları ve çalışmaları da yeni bir iktisat oluşturacak. 150 yılı aşkın esaslı geçmişiyle Türkiye’nin birinci sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, Metaverse’ün iktisat ve tüketici özelinde uzun vadede oluşturacağı tesirleri açıkladı.

Yeni istihdam kaynakları sağlayacak

İngilizce “Meta” ve “Universe (Evren)” sözlerinin kısaltılmışı olarak kullanılan Metaverse, gerçek ve sanal dünyanın birleştiği yeni bir ‘dijital dünya’ olarak tanımlanıyor. Bu türlü bir dijital dünyada beşerler, farklı dijital evrenlere/ortamlara Metaverse’e uygun aletlerle geçiş yapabilecek ve sanal ortamda irtibat kurma fırsatı yakalayacak. Metaverse dijital kainatı, herkesin bu dijital dünyada oluşturacağı 3D avatarlar (sanal karakterler) sayesinde gelecekte işe gidip gelmeden ofisteymiş üzere çalışma imkanının yanı sıra arkadaşlarla birlikte bir konsere katılma yahut bir arkadaş davetine hologram olarak ışınlanabilme ve dahil olma imkanı sunacak.

Yeni bir dijital dünya vadeden Metaverse teknolojisi, yeni istihdam ve insan kaynaklarına yönelik muhtaçlıkları beraberinde getirecek. Sanal emlak uzmanı, risk idaresi uzmanı, blockchain geliştiricisi, dijital dedektif, oyun dizayncısı, dijital satış uzmanı, siber güvenlik uzmanı ve pazarlama yöneticisi üzere meslek kümeleri Metaverse cihanında ilgi görecek.

Yatırım alanları oluşacak

Metaverse kavramının ortaya çıkması ve tüm dünyada süratli bir formda yaygınlaşması sonucunda küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerin yatırım stratejilerinde esaslı değişiklikler meydana gelecek. Şirketler Metaverse ekosistemi içerisinde süratli bir biçimde yerini almaya başlayacak. İlerleyen yıllarda Metaverse kainatına yatırım yaparak faaliyetlerini yürüten şirketlerin sayısında artış olacak.

NFT satışları yaygınlaşacak

Günümüzün bir öteki teknoloji trendi NFT, Metaverse ile eş vakitli yükselişini sürdürüyor. Türkçe karşılığı ile “Değiştirilemeyen Token” ya da “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak çeviri edilen ve bir blok zinciri (blockchain) teknolojisi olan NFT, metaverse evreniyle birlikte daha fazla değer kazanacak teknolojilerden biri olacak. Günümüzde hem finans hem de sanat dünyasında tanınan hale gelen ve ‘Non-Fungible Token’in kısaltması olan NFT, blockchain ismi verilen teknoloji sayesinde dijital dünyada birbirinin yerine geçemeyen eşsiz öğeleri temsil edebiliyor. Metaverse evrenlerinde NFT müzayedelerinin açılması ve birtakım Metaverse platformlarında yer alan tüm kesimlerin NFT statüsünde kıymet görmesi, NFT pazarını canlandıracak. “The First 500 Days”, “Crypto Punk”, “Crossroad” ve “Ocean Front” üzere değerli NFT kesimlerinin da pahasının artması bekleniyor.

Kripto para borsaları artacak

Günümüzde birçok kripto para borsası ve binlerce kripto para ünitesi bulunuyor. Metaverse platformlarının Sand, Mana, Ceek, AXS ve OVR üzere kendi kripto para ünitelerini oluşturduğu yahut farklı kripto para projelerini desteklediği görülüyor. Birkaç yıl içerisinde Metaverse ekosistemine yönelik ortaya çıkan kripto para ünitelerinin büyük pahalara ulaşacağı ve kripto para borsalarının sayısının artacağı varsayım ediliyor.

Yeni teknolojik eserlere muhtaçlık doğacak

Başta sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve karma gerçeklik olmak üzere birçok teknolojik eserin Metaverse kozmosunun gereksinimlerine nazaran tekrar revize edilmesi bekleniyor. Ayrıyeten ilerleyen yıllarda Metaverse kozmosunun gelişimine paralel olarak yeni teknolojik eserlerin de piyasaya sürüleceği düşünülüyor.