Microsoft, Facebook, Epic, Roblox üzere büyük şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırımları ile gündemde yerini aldı. Birçok insan metaverse toprakları satın alarak yatırım yapmaya başladı. Türkiye’de de birçok yer metaverse dünyasında satışa sunuldu.

Metaverse Arsa Nereden Alınır?

İşte Webhakim.com’un sizler için hazırladığı liste. Bu platformlar üzerinden arsa satın almak ve satmak mümkün. Bunun için kullanılabilecek platformlar;

 • OVR,
 • The Sandbox,
 • Decentraland,
 • Axie Infinity,
 • Lunacia,
 • Genesis City,
 • Blocktopia,
 • Dvision Network,
 • MatrixWorld Land Sale,
 • Myneighboralice,
 • io

Bu platformlara kayıt olarak kolay kolay metaverse arsa satın alınabilir. Her metaverse yeri sabit bir boyuta sahiptir. Birebir vakitte bu emlak da hayli sonludur. Decantraland platformunda metaverse yerleri 90.601 parselden oluşuyor. 16m X 16m boyutlarına sahiptir.

The Sandbox platformunda 166.464 parsel arsa yer alıyor. Bu emlak dijital paralar ile satın alınabilir, kiraya verilebilir ve satılabilir. Gerçek dünyada gerçekleştirilen tüm yatırımlar metaverse dünyasında da gerçekleştirilebilir.

Günümüzde satın alınan bir gayrimenkul, bir arsa için muhakkak bir ölçü para ödeniyorsa, metaverse dünyasında da alınan emlak için bir fiyat ödeniyor. Buradaki tek fark, metaverse dünyasında yerler kripto para üniteleri ile satın alınıyor. Bir dijital cüdana sahip olunarak kolay kolay arsa satın almak mümkündür.

Metaverse Arsa Nasıl Alınıyor?

Metaverse arsa satın almak isteyen bireyler sanal arsa satışı gerçekleştiren platformlara kayıt olmaları gerekir. Bu platformlara kayıt oluşturduktan sonra, her platformun ödeme için kabul ettiği coini hesabınıza yatırmanız gerekir. Buna örnek olarak, The Sandbox metaverse platformunda arsa satın almak için hesabınıza SAND yüklemeniz gerekir. Bunu da çeşitli borsalar üzerinden satın alabilirsiniz.

Platformlara sanal bir cüzdan da bağlanabilir. Platformların belirlediği bu coinler ile metaverse arsa satın alınabilir. Birebir vakitte metaverse arsa almak isteyen bireyler âlâ bir araştırma da yapmasında yarar vardır. Bilhassa yatırım açısından getirisi yüksek olan yerler tercih edilebilir. Ada ve parsel tercih edilebilir.

Metaverse Arsa Fiyatları

Metaverse arsa fiyatları arsa satışı sunan platformlara, yerin metrekaresine ve bulunduğu yere nazaran değişiklik gösterir. The Sandbox platformundan örnek verecek olursak, bir arsa parseli 14 bin dolardan başlıyor. Türkiye’de de birçok yer metaverse üzerinden satışa sunuluyor.

Türkiye’de ortalama olarak 20 bin parsel sanal platformlar üzerinden satışa sunuluyor. Türkiye’de İstanbul kenti en çok ilgi gören kentler ortasında yer alıyor. İstanbul kentinde 11 binden fazla alan satışa sunuluyor. İstanbul’da orta sokaklar OVR metaverse arsa fiyatları yaklaşık olarak 8 OVR coin fiyatından satılıyor.

Bunun da şuan ki aktüel fiyatı Türk Lirası olarak 1176 TL’dir. Bu fiyatlar coinlerin şimdiki bedellerine nazaran değişkenlik gösterir. İstanbul’da satışa sunulan emlakın büyük bir kısmı da Avrupa Yakası’nda yer alıyor. Kadıköy ve Üsküdar ilçeleri en çok ilgi gören ilçeler ortasında yer alıyor.

Metaverse Nasıl Ortaya Çıktı?

Metaverse sözü birinci olarak 1992 yılında bilim kurgu romanı olan Neal Stephenson’ın Snow Crash romanında ortaya çıkmıştır. Facebook toplumsal medya platformunun metaverse ilgisi ile birlikte epey tanınan hale geldi. Bununla birlikte birçok büyük şirketler de milyarlarca dolar yatırımlar gerçekleştirdiler. Günümüzde sanal paralar kripto piyasalarında süreç görüyor. Bu sanal paralar ile birlikte sanal bir kamusal alan da oluşturmak hedefleniyor. Bu açıdan metaverse internetin geleceğidir.

Metaverse dünyasında birinci olarak yer alan kent de Seul kenti olmuştur. Bu sanal dünyanın gelişmesi le birlikte, insanların satın almış oldukları sanal gerçeklik aygıtlar daha fazla kullanılabilir hale gelecek.

Bu sanal gerçeklik aygıtları ile metaverse dünyasında alışveriş yapma, kafe üzere ortamlarda vakit geçirme, sinemaya gitme, oyun oynama üzere birçok etkinlikler yapılabilecek. Hatta bu sanal dünyada sanal bir konser bile verileceği biliniyor. 2020 yılında ünlü rap sanatkarı Travis Scott Fortnite metaverse platformunda bir sanal konser düzenlemişti.

Günümüzde Metaverse, NFT, Bitcoin süratli bir gelişme göstererek hayatımızda yer edinmeye devam ediyor. Sanal dünya üzerinde vakit geçirmek isteyen bireyler, sanal oyun platformunda metaverse toprakları alıyor. Michal Gord, 2012 yılında okuduğu ”Bitcoin’in Yükselişi ve Düşüşü” isimli makale ile birlikte 6 aylık bir ağır araştırma içerisine girdi.

Bu araştırma sonrasında da Bitcoin’in dünya üzerindeki en heyecan verici bir teknoloji olduğuna karar verdi. Bununla birlikte blok zincir teknoloji süratli bir gelişme gösterdi. Kripto paralar benimsenmeye başlandı. Bu kolay bir durum olmasa da, kripto paralar günümüzde kıymetli bir yere geldi. Michael Gord’un verdiği bir röportajda ”Tüm profesyonel mesleğim boyunca arkadaşlarım, ailem ve herkes meczup olduğumu söyledi” diye bahsetti.