Meta, markaların fikri mülkiyet haklarını korumalarına ve izinsiz kullanımları engellemelerine yardımcı olacak yeni araçlar ve hizmetler başlattı.

Buna, ihlal eden içeriği belirlemek ve buna karşı önlem almak için güncellenmiş bir Marka Hakları Koruma paketi ve markaların şikayette bulunabileceği yeni bir Fikri Mülkiyet Raporlama Merkezi de dahildir.

Marka Hakları Koruması Yenileniyor

Yeni güncellenen Marka Hakları Koruma hizmeti, marka sahiplerine ticari markalarının kötüye kullanımını izleme ve bunlara yanıt verme konusunda gelişmiş araçlar sağlar. Daha gelişmiş eşleştirme algoritmaları, kayıtlı aramalar ve genişletilmiş bir referans kitaplığı gibi gelişmiş yetenekler içerir ve markaların ihlalleri ve kimliğe bürünme işlemlerini kolayca tespit edip raporlamasına olanak tanır.

Meta, yeni araçların kişiselleştirilmiş doğasını vurgulayarak, “Kayıtlı aramalar her kullanıcı için benzersizdir ve işletme hesabına erişimi olan herkes arasında senkronize edilmez” dedi.

Yeni ve önemli bir özellik, reklamlar, ticaret, hesaplar ve gönderiler de dahil olmak üzere birden fazla platform alanında eşzamanlı arama yapılmasına olanak tanıyan çapraz yüzey aramadır. Bu, arama terimlerini tekrar tekrar girme ihtiyacını ortadan kaldırarak süreci önemli ölçüde kolaylaştırır.

Meta Fikri Mülkiyet Raporlama Merkezini Tanıtıyor

Meta, fikri mülkiyet hakları ihlallerini bildirme sürecini iyileştirmek için yeni bir Fikri Mülkiyet Raporlama Merkezi’ni hizmete soktu.

Merkez, raporlama sürecini kolaylaştırmak ve vakaları daha verimli bir şekilde takip edip yönetmek için hak sahiplerinin hesap bilgilerini ve raporlama geçmişini kaydetmesine olanak tanır.

Kullanıcılar kişiselleştirilmiş ve güvenli bir deneyim için Facebook, Instagram veya Business Manager kimlik bilgileriyle oturum açar.

Meta, platformun işbirlikçi potansiyelini vurgulayarak, “Aynı Business Manager hesabı altında oturum açan birden fazla kullanıcı, tüm işletmenin raporlama geçmişini görebilecek” dedi.

Rights Manager Görüntü Korumasını Güçlendiriyor

Meta, hak sahiplerinin resim içeriğini daha iyi yönetmesine ve korumasına yardımcı olmak için Rights Manager’ı yeni özelliklerle güncelledi.

Güncelleme, yetkisiz görsel kullanımının otomatik olarak engellenmesi, sahiplik bilgilerinin ve harekete geçirici mesajların doğrudan görsellere eklenmesi ve aynı anda birden fazla görsel üzerinde işlemlerin etkinleştirilmesi gibi yetenekler sunuyor.

Meta’ya göre bu eklemeler, görsellerin haklarına sahip olanların, haklarını daha geniş bir içerik yelpazesinde daha proaktif bir şekilde uygulamalarına olanak tanıyacak.

İşletme Korumasına Yönelik Yeni Kaynaklar

Bu araç yükseltmelerine eşlik eden Meta, işletmelerin markalarını Meta platformlarında korumalarına yardımcı olacak yeni kaynakları da kullanıma sunuyor. Buna, mevcut araçlara yönelik yükseltmeler ve Meta for Business web sitesinde yeni bir “İşletmelerin Korunması” bölümü de dahildir.

Yeni web sitesi bölümü, şirketlere kötüye kullanımın önlenmesi, ihlallerin izlenmesi ve sorunların çözümü de dahil olmak üzere marka korumaya yönelik stratejiler geliştirme konusunda rehberlik sunuyor.

Özetle

Meta, markaların fikri mülkiyetlerini Meta platformlarında daha iyi korumalarına yardımcı olmak için birçok yeni ve yükseltilmiş araç tanıttı.

Öne çıkan önemli noktalar arasında gelişmiş arama ve tespit yetenekleri, basitleştirilmiş raporlama süreçleri, genişletilmiş görüntü hakları koruması ve marka koruma stratejilerine rehberlik edecek yeni çevrimiçi kaynaklar yer alıyor.

Her ne kadar dikkatli olunması gerekse de markalar artık Facebook, Instagram ve Meta’nın reklam hizmetlerinde ticari markalarını, telif haklarını ve diğer fikri mülkiyet varlıklarını savunmak için daha sağlam seçeneklere sahip.


Öne Çıkan Görsel: rafapress/Shutterstock