Meta ismine geçtiği vakitten beri birinci bilançosunu sunan Facebook’un net kârı, geçen yılın son çeyreğine kıyasla yüzde 8 azalarak 10,3 milyar dolara gerilemiş durumda. Payları düşen şirketin ismini değiştirmesi görünüşe nazaran işe yaramamış.

Meta, 2021 yılının ekim-aralık devrine ilişkin bilançosunu açıkladı. Açıklanan rapora nazaran sayılar bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 20 artışla 33,7 milyar dolara çıkmış. Şirketin 2021 yılı genelinde elde ettiği gelir ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 37 artarak 117,9 milyar dolara yükselmiş durumda lakin sayılar şirketin beklentilerini karşılamıyor.

Meta göz nazaran göre eriyor! Pay sayıları iç açmadı

Meta, bu yılın birinci çeyreğinde gelirinin 27 milyar dolar ile 29 milyar dolar ortasında olmasının beklendiğini söylemişti. Analistler, şirketin birinci çeyrek gelir iddianın 30,2 milyar dolar civarında olmasını bekliyordu. Açıklanan sayılara nazaran pay başına kârı beklentilerin altında kaldı. Şirketin net kârı ise geçen yılın son çeyreğinde yüzde 8 azalış göstererek 10,3 milyar dolara geriledi.

Şirket yalnızca ismini değiştirmekle kalmayıp stratejisinde de birtakım değişikliklere gitti. Yeni metaverse stratejisi için sanal gerçeklik ve akıllı gözlükler üzere eserlere 10 milyar doların üzerinde para harcadı. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, isim değişikliği ile birlikte yeni vizyonlarını da açıklamıştı. Lakin bu durum şirketin işine yaramamış olacak ki dördüncü çeyrek bilançosu iç açıcı sayılar sunmadı. Bu sayıların akabinde şirketin payları de yüzde 20’nin üzerinde kıymet kaybetti.