Meta için Avrupa’dan Instagram ve Facebook’u kaldıracak savları ortaya atılmıştı. Şirket artık bu tezlere cevap verdi. Açıklama nazaran “Avrupa’dan katiyetle çekilme isteği yok”.

Şirket, kimi medya kuruluşlarının Facebook ve Instagram’ı Avrupa’dan kaldırmakla “tehdit ettiğini” tez eden raporlar yayınlamasının akabinde Salı günü yayınladığı bir blog yazısında açıklama yaptı.

Meta, Facebook ve Instagram’ı Avrupa’dan çekme savlarına karşılık verdi

Meta, şirketin son çıkar raporunu yayınladığında söylentiler de başladı. Geçen hafta yayınlanan evrakta, ABD ve Avrupa Birliği’nin yeni bir bilgi transfer mutabakatını onaylamaması durumunda şirketin “Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere en değerli eser ve hizmetlerimizden kimilerini Avrupa’da sunamayacağı” belirtildi. Meta geçmişte emsal ikazlar yayınlamıştı, lakin bunu Facebook ve Instagram’ı özel olarak isimlendirmeden yaptı.

Meta’nın Avrupa kıtasındaki geleceğine ait kaygılarının merkezinde AB vatandaşlarının bilgilerine ne olacağı kaygısıyla iptal edilen İnançlı Liman Muahedesi ve Zımnilik Kalkanı var. Avrupalı ​​milletvekilleri, Meta’nın AB pazarından ayrılma ihtimalini çoğunlukla memnuniyetle karşıladılar. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Meta’nın Facebook ve Instagram’ı çekme mümkünlüğü hakkında yorum yapması istendiğinde, “Facebook olmadan hayatın çok düzgün olduğunu ve Facebook olmadan çok âlâ yaşayacağımızı onaylayabilirim” dedi. Lakin görünüşe nazaran şirketin Avrupa pazarından çekilme üzere bir planı şimdilik görünürde yok.