Meta, yeni bir yapay zeka muhteşem bilgisayarının birinci evresini tamamladı. AI Research SuperCluster (RSC) isimli aygıt bu yıl içinde büsbütün oluşturulduktan sonra, şirket yeni eserlerinin gezegendeki en süratli AI üstün bilgisayarı olacağına inanıyor.

Şirket, RSC’nin trilyonlarca örneğe kıyasla çok daha uygun AI modelleri geliştirmede öncü olacağını söylüyor. Başka şeylerin yanı sıra, modeller daha güzel artırılmış gerçeklik araçları oluşturabilecek. Meta’ya nazaran “metni, manzaraları ve görüntüyü birlikte meselesiz bir formda tahlil edebilecek”.

Meta dünyanın en süratli bilgisayarını hazırlıyor!

Bu çalışmanın birden fazla, yapay zeka dayanaklı uygulamaların ve eserlerin kilit role sahip olduğu meta bilgi deposu vizyonuna hizmet ediyor. Teknik program yöneticisi Kevin Lee ve yazılım mühendisi Shubho Sengupta bir blog yazısında “RSC, örneğin, her biri farklı bir lisan konuşan büyük insan kümelerine gerçek vakitli sesli çevirileri sağlayacak. Böylelikle bir araştırma projesinde problemsiz bir biçimde işbirliği yapılacak. Bir AR oyunu oynanması için büsbütün yeni AI sistemleri oluşturmamıza yardımcı olacak” tabirlerini kullandı.

RSC şu anda toplam 6.080 GPU’lu 760 Nvidia DGX A100 sistemine sahip. Meta, mevcut yinelemenin esasen gezegendeki en süratli AI üstün bilgisayarları ortasında olduğuna inanıyor. Birinci kıyaslamalara dayanarak, RSC’nin şirketin eski kurulumuna kıyasla bilgisayarla 20 kata kadar daha süratli çalıştırabileceğini argüman ediyor.

Meta, RSC’nin büyük ölçekli doğal lisan sürece modellerini de üç kat daha süratli eğitebileceğini söylüyor. Meta, RSC’yi çalıştırmak için fizikî altyapı ve sistemleri oluşturmanın yanı sıra, güvenlik ve saklılık denetimlerinin bulunması gerektiğini söyledi.