Meta, dataları Avrupa’dan Amerika sunucularına taşıyamazsa, Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı kapatmak zorunda kalacağını belirtti.

Facebook’un ana şirketi, 3 Şubat Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi’ne (SEC) sunduğu yıllık raporunda duyuruyu yaptı.

Toplumsal medya devi, “kritik operasyonları” üzerinde bir tesiri olduğu için işi daha fazla inceleyen Avrupa makamları, mahkemeleri ve yasama organlarından gelişen norm ve düzenlemelere atıfta bulundu.

Meta, Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı çökertecek mi?

Meta’dan tehdit üzere açıklama; ”verileri Avrupa’dan Amerika sunucularına taşıyamazsak, Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı kapatmak zorunda kalabiliriz”

Meta, pozisyonunun münasebeti olarak Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın kelamda “Gizlilik Kalkanı” hakkında 2020 tarihli bir kararını bilhassa vurguladı.

Mutabakat neydi?

Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne ferdî bilgilerin transferi kelam konusu olduğunda, AB’nin epeyce katı data müdafaa yükümlülükleri vardır. Bu nedenle AB’den ABD’ye data transferi için bir çerçeve sağlayan mutabakat, Avrupa Adalet Divanı tarafından iptal edildi. İptalin münasebeti olarak ise şu tabirlere yer verildi; ”Meta, bilgileri iletmek için şu anda, işletmenin düzenleyici ve yargı kontrolüne açık olabileceği konusunda uyardığı Standart Mukavele Hususlarını kullanmaktadır.”

FB payı çöküyor!

Facebook, kullanıcı büyümesinin bir platoya ulaştığını duyurduğunda, Cuma günü meta payları düştü, şirketin kağıt bedeli 200 milyar dolardan fazla azaldı.

Şirket, şu an için şirketin gelirinin neredeyse tamamını reklam geliri sağlamasına karşın, gelecekteki “metaverse” projesine değerli ölçüde harcama yapıyor.