Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Şahap Kavcıoğlu faiz indirimi hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz ayda yaşanan faiz indiriminin akabinde dolarda yaşanan yükseliş herkesin yansısı çekmişti. Aralık ayında da bir indirim yapmaları beklenen Merkez Bankası’ndan artık mevzuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Lider Kavcıoğlu geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık’ta yapılacak olan toplantıya ışık tuttu. Buna nazaran Aralık’ta yapılacak olan toplantıda faiz indirimimi yapılmaması yüksek bir mümkünlük.

Merkez Bankası’ndan yeni faiz indirimi açıklaması!

Merkez Bankası lideri Şahap Kavcıoğlu geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık’ta faiz indirimi olmama mümkünlüğünün arttığını söylediğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) datalarına nazaran 3 faizde yeni durum ise şu halde: 3 aya kadar vadeli TL mevduatlarda ortalama faiz yüzde 16’nın altına geriledi. Böylece mevduat faizlerinde ortalama faiz Aralık 2020’den bu yana en düşük düzeye geldi. 6 aya kadar vadeli TL mevduat hesaplarında ortalama faiz yüzde 17’nin altını görürken, 1 yıla kadar vadesi olan mevduatlarda ise yüzde 14’nin altı kaydedilmiş oldu.

Fakat faizin düşmesi beraberinde doların artması sorununu getirdiği için ekonomik açıdan vatandaşı zorlayan fiyatlar ortaya çıkıyor diyebiliriz. Taban fiyatla geçinmenin mevcut iktisatta imkansız olduğunu düşünen vatandaşlar faiz indirimine yansısını toplumsal medyada daha evvel göstermişti.