Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dövize tekrar müdahele etti. Yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım tarafında direkt müdahale edilmektedir” sözlerine yer verildi.

Bu yeni bir durum değil. Merkez Bankası geçen hafta da iki sefer satım tarafında döviz piyasasına direkt müdahelede bulunmuştu. Müdahaleyi “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım istikametinde direkt müdahale edilmektedir” açıklaması ile bildirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu müdahaleye 13,90 TL’nin üzerinden başladığı görüldü. Satım tarafındaki bu direkt müdahale ile kur 13,73 düzeyine kadar geri çekildi. Dolar/TL bugün 13,9598 düzeyini görmüştü.

Merkez Bankası’ndan dövize müdahele!

Dolardaki yükseliş nerede son bulacak muhakkak değil. Merkez Bankası’nın geçen ay faiz oranlarını düşürmesiyle yükselişe geçen dolarda yükseliş sürüyor. 10 günde üçüncü müdahelenin gelmesinin akabinde CNN Türk’e açıklama yapan Prof. Dr. Sefer Şener “Son periyotta Merkez Bankası kurdaki oynaklığı gidermek hedefiyle direkt satış süreçleri yapıyor, tıpkı vakitte Borsa İstanbul’dan vadeli opsiyon piyasasından da satış yapılıyor. Son periyotta kurlarda aşağı üst ivmelenme oluşuyor, sabahtan bu yana baktığımızda ekonomik temeli olmamasına karşın külliyen beklentiyle alakalı ve spekülatif davranışlarla alakalı kurda oynaklık yaşıyoruz.” sözlerine yer verdi.