Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası uzun müddettir merakla beklenen faiz kararını açıkladı. En son açıklanan faiz kararında sabit tutulan faiz oranı tekrar sabit tutuldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi yüzde 14’te sabit bırakma kararı aldı. Merkez Bankası “Fiyat istikrarı temel emeli doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 maksadına ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir” tabirleri kullanıldı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), piyasaların beklentileri istikametinde bir karar verdi. TCMM haftalık gösterge repo faizinde değişikliğe gitmeme kararı aldı. TCMB Para Siyaseti Kurulu(PPK) toplantısının akabinde yapılan açıklamaya nazaran, haftalık repo faizi yüzde 14,00 olarak sabit tutuldu.

TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gitmişti. Fakat bu yılın birinci 2 toplantısında faizde bir değişiklik yapılmadı. TCMB Piyasa İştirakçileri Anketinde yıl sonu tüketici fiyatları beklentisi yüzde 40,47, 12 ay sonrası tüketici fiyatları beklentisi yüzde 26,43 düzeyindeydi. TCMB’nin enflasyon beklentisi 2022 yıl sonu için yüzde 23,2, 2023 yıl sonu için yüzde 8,2 düzeyinde bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Şubat ayında tüketici fiyatlarının yıllık yüzde 54,44 arttığını açıkladı.