Bugün gelen açıklama sonucunda Merkez Bankası faiz kararı muhakkak oldu. Geçtiğimiz ay faizi indiren Merkez Bankası aralık ayında da faiz indirimi yapabileceği istikametinde tabirler vermişti. Şu an prestijiyle ise Merkez Bankası faiz kararı aşikâr oldu. Merkez Bankası faizi 100 baz puan indirdi.

Bugün dolar 15 TL’yi de aşarak rekor düzeyine ulaştı. Siyaset faizi 15’den 14’e çekildi. Dolar kurundaki çalkalanmalar her şeye yansımış durumdayken Merkez Bankası tekrar faiz indirimi uyguladı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Bugün 16.00’da açıklanması beklenirken haber daha erken geldi. Gündemde olan bir öbür mevzu ise taban fiyat. Taban fiyat de bugün 15.00 civarında açıklanacak. Doların bu faiz indirimi ile hangi düzeylere geleceğini öngörmek pek mümkün değil. Yeni yılda dolar kurunda olacak çalkanmalar şimdiden kendini göstermeye başlayacaktır.

Aralık ayında enflasyon tesirlerinin daha fazla görülmesi bekleniyor. Yüzde 35 enflasyon hissedileceği kestirim ediliyor. Hal bu türlü olunca minimum fiyatın hangi düzeyde açıklanacağı merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın minimum fiyatı 15.00 civarında açıklaması bekleniyor. 2022’nin birinci aylarının da enflasyon tesirinde sıkıntı geçmesi bekleniyor.