Gözler bir müddettir Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararına çevrilmiş durumdaydı. 2021 yılında verilen faiz kararları ile dolarda yaşanan değişimler gözlemlendiğinde bu yılın faiz kararları da merak konusu olmuştu.

2022 yılının ikinci faiz kararı da bugün saat 14.00 prestiji ile açıklandı. Piyasalar Merkez Bankası‘nın siyaset faiz kararını yüzde 14 civarında sabit tutmasını bekliyordu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolar ne durumda?

Geçtiğimiz yıl dolar kurunda yaşananlar toplumsal medyanın lisanından düşmüyordu. Verilen kararlar ile dolar kurunda 18 civarı dahi görülmüştü. Akabinde 21 Aralık 2021 gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Kur Muhafazalı TL mevduat paketini açıklamasıyla dolar kurunda önemli bir düşüş yaşandı. O periyot 10,50 düzeyine kadar gerileyen dolar kuru şimdilerde 13,50 civarında seyrediyor.

Bu sabah prestijiyle 13,60 civarında bir dolar kuruyla karşı karşıyayız. FED öncesi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı merakla bekleniyordu. Gerçekten o gün geldi de çattı ve 2022 yılının ikinci faiz kararı da açıklandı.

Ekonomistlerin beklentisi faizin yüzde 14 düzeyinde sabit tutulması tarafındaydı. Hakikaten Merkez Bankası’nın kararı da bu istikamette oldu. Açıklanan karar ile faiz sabit tutuldu.

Dolar kurunu etkileyecek olan bir öteki kıymetli atılım de FED’den gelecek. 15-16 Mart tarihleri ortasında verilecek faiz kararı da dolar kurunu direkt olarak etkileyecek etkenler ortasında yer alıyor.