Merkez Bankası yılın birinci faiz kararını bu hafta perşembe günü açıklayacak. Gözler şimdiden Merkez Bankası’ndan gelecek karara çevrilmiş durumda. Geçtiğimiz devirde iki defa faiz indirimi yapan Merkez Bankası’nın 2022 yılında faizleri değiştirmemesi bekleniyor.

Reuters’in anketine katılan 16 kurumun anket sonuçlarına nazaran 15’i Para Siyaseti Konseyi (PPK) toplantısında faizlerin sabit tutulmasını, bir kişi ise 50 baz puanlık indirim yapılmasını öngörüyor.

Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım!

Ekonomistler ise faiz kararının 14 düzeyinde bırakılacağını öngörüyor. Geçtiğimiz periyotlarda yapılan faiz indirimleri ise dolar kurunda hareketlenmeler yaşanmıştı. O derece ki dolar kuru 18’lere kadar çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur muhafazalı TL mevduat paketini açıklamasıyla baskılanan dolar şu anda 13,5 düzeylerinde süreç görüyor.

20 Aralık 2021 günü kur muhafazalı TL mevduat açıklandığında dolarda ani bir düşüş yaşanmıştı. 10,5 düzeylerine kadar gerileyen dolar akabinde 13,8 düzeyine kadar geri gelmiş durumdaydı. ABD enflasyon sayısının da açıklanmasıyla dolarda biraz daha paha kaybı yaşandı. Bunun akabinde dolar 13,5 düzeyine kadar geriledi.

Bu gelişmelerin akabinde Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı da epey ehemmiyet arz ediyor. Doların hareketini belirleyecek bir öteki kıymetli gelişme de FED faiz kararı. Bu ay açıklanacak olan FED faiz kararı da dolarda taraf belirleyecek.