Son haftalarda ve aylarda, daha fazla şirket Metaverse olarak bilinen sanal gerçekliğe ilgi duymaya başladı.

McDonald’s, toplumsal etkileşime dayalı çevrimiçi bir sanal dünya olan Metaverse‘i keşfetmeye hazır görünen en son firma. Bilhassa 4 Şubat’ta dosyalanan on iki ticari markadan on biri sanal restoranlara, sembollere, kafelere ve başka sanal hizmetlere atıfta bulunuyor.

McDonald’s, ‘Sanal Restoran’ için Metaverse atılımı mi planlıyor?

Marka hukuku alanında uzmanlaşmış hukuk ofisi Gerben Fikri Mülkiyet’in kurucusu Josh Gerben, Twitter’da müracaatlara birinci dikkat çekerek, fast-food şirketi McDonald’s’ın toplam on müracaatta bulunduğuna dikkat çekti.

Avukat, ticari markaların, ünlü altın kemerlerin ardındaki şirketin “gerçek ve sanal eserler içeren sanal bir restoran” sunmayı ve “eve teslimat sunan sanal bir restoran işletmeyi” planlayabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Uygulamaya nazaran, McDonald’s sanat yapıtı, ses ve görüntü evrakları için “indirilebilir multimedya dosyaları” ve ayrıyeten değiştirilemez jetonlar (NFT‘ler) verebilecek.

Ek olarak, ikonik Amerikan fast-food zinciri, McCafe markasını Metaverse alan ismi için ticari marka tesciline de dahil etti. Marka, “yani çevrimiçi gerçek ve sanal konserler ve öbür sanal etkinlikler sağlayarak” cümbüş hizmetleri sunmaya hazır olacaktır.

Başka amaçlar ortasında, kullanıcıların sosyalleşebileceği dijital toplanma yerlerinin yanı sıra sanal yiyecek ve içecek eserleri üzere indirilebilir malzemeler yer alıyor.