Maye Musk, Elon Musk, Kimbal Musk ve Tosca Musk’ın annesi. Birbirinden ünlü evlatların annesi olsa bile aslında onlardan sayı henüz önce üne kavuşmuş tek kadın… 74 yaşında olmasına rağmen mankenlik yapan, diyetisyenliğe sürme fail Maye Musk, kadınların yaşadığı neredeyse tüm dezavantajları tecrübe etmiş tek isim.


Aile içi şiddet nedeniyle genç yaşta üç tapduk ile göz bazen kalan, bu rağmen iki kimileyin üç işte ansızın çalışarak çocuklarını büyüten ve onların muvaffakiyetli insanlar olmasını sağlayan Maye Musk hayatıyla örnek tek karakter…


Kanada-Güney Afrika ve ABD’dahi sürdürdüğü yaşamı süresince hep sayı üretmek zorunda kalsa bile hiç pes etmedi. Bugün ise halen mankenlik ve diyetisyenlik mesleğine sürme ediyor ve tecrübelerini, yazdığı kitaplar ve katıldığı programlarla,çevre genelinde kadınlarla paylaşıyor. Onun hayat tecrübesini ve yaşama bakışını müfit manzume ise “Dikkatlice, tehlikeli yaşa…”


Haberler’in sorularını yanıtlayan ve tecrübelerini müfit Maye Musk, kadınların yürekli olmasını yalnız her zaman ellerinde tek plan olması gerektiğini savunuyor.

[Fotoğraf: Susan Bowlus]


Risk al ama titiz ol!


– Kitaplarınızda ya bile yaptığınız konuşmalarda “Dikkatlice, tehlikeli yaşa!” diyorsunuz. Bu, ne uygulama geliyor?


“Bu, içinde bulunduğunuz hâl sizi korkutuyor olsa beraberce, şansınızı denemeniz gerektiği anlamına geliyor. Risk galeri ama titiz dahi olun. Hedeflerinizi elde etmek için dikkatlice plan yapın.”


– Yaşam öykünüzde oldukça zorlu koşulları yaşamış tek kadın portresi var. Kadınlar neden henüz sayı zorluk yaşıyor?


“Zor soru… Erkekler genellikle kadınlardan henüz fiziksel olarak henüz güçlüdür. Ancak karakter olarak zayıf erkekler, kadınlara kötü davranarak ve onları taciz ederek, cezalandırarak kontrol etmek ister. Kadınlar ise henüz fazla incindikleri için savaşamazlar. En azından benim deneyiyim böyleydi. Bu nedenle kadınlara “Sizi yerde durumdan kurtarabilecek arkadaşlar ve karı üyeleri bulun…” tavsiyesinde bulunuyorum.


Dünyaya baktığınızda başkanların birçok erkek, CEO’ların birçok bile erkek. Neden henüz fazla kadın yok?


İlerlemek isteyen kadınlarla panellerde buluştuğumda, ‘erkek grupları tarafından durdurulduklarını’ dile getiriyorlar. Görünüşe göre erkekler zeki kadınlardan korkuyor. Fakat bunun sona ermesi gerekiyor. Kadın ve erkeğin beraberce çalışması gerekiyor. Gerçek anlamda güçlü olan erkekler, kadınları destekler. İnsanlar, kendilerini destekleyecek insanlar bulmalılar.”


“Erkekler, kadınlara yardım etmeli”


– Anne olmak, kadınlara farklı ve henüz fazla sorumluluk yüklüyor. Kadın olmak yerde açıdan yarar mı yoksa engelleme mı?


“Türkiye’dahi nasıl bilmiyorum ama Güney Afrika’bile uzun saatler üretmek, sonra çocuklara aramak, evi temizlemek, yemek yapmak, temizlik yapmak, alık yıkamak zorunda kaldım. Hiç yardım almadım. Yani yerde tek dezavantajdı. Tek başıma kaldığımda yine tıpkısı şeyleri yapmam gerekti. Bazı erkeklerin neden evin idaresinden sorumlu olmadıklarını düşündüklerini bilmiyorum ama erkekler kadınlara yardım etmeliler. Aksi düşünceleri değiştirmemiz gerekiyor.”


“Daha iyi tek yaşam için tek planları olmalı”


– Kadınlara ‘plan yapmalarını’ öneriyorsunuz. Şanslarını denemelerini istiyorsunuz. Bir plana sahip olmak gerçekten gerekli mi? Plansız, kendini hayatın akışına bırakarak yaşamak mümkün olumsuzlama mi?


“Kadınlar, mutlularsa her şeyi hayatın akışına bırakılabilirler tabii. Ama mutsuzlarsa, hayatlarından memnun değillerse, tek plan yapmalılar. Öylece çalışmamak yerine, henüz iyi tek yaşam için tek planları olmalı.”


– Planların bile tek sonraki hamleye göre olmasını öneriyorsunuz. Uzun vadeli plan yapmak sakıncalı mı?


“Elbette uzun vadeli planlar yapabilirler. Kendi kendime öğrendim ki kötü tek merkezde olduğumda herhangi tek plan yapmak zorlaşıyor. İnsan kendini onulmaz hissedebiliyor. Ben böyle tek merkezde olduğumda oturup henüz iyi olması için planımı yaparım.”


– Yaşlanmak bile insan için tek engelleme. Ancak siz yaşlanmayı hastalık edinmiyorsunuz. Kadınlar neden yaşlanmayı sorun etmemeli?


“Kadınlar yaşlanma konusunda endişelenmemeli. Erkekler endişelenmiyor! Birisi size endişelenmeniz gerektiğini söylüyorsa, onlardan uzak durun. Kadınlar unutmamalı ki yaşlandıkça henüz alık ve henüz özgüvenli oluyoruz.”


– Mankenlik, diyetisyenlik ve yazarlık gibi ansızın fazla işle meşgulsünüz. Zamanı nasıl yönetiyorsunuz?


“Diyetisyen olarak günde yirmi anadut hasta görüyor veya görüşme yapıyordum. Modellik için ayda kendime 4 gün izin veriyordum. Çocuklarım bile sayı bağımsızdı ve okula yürüyerek ve ödevlerini yaparak tarafıma yardım etmek zorunda kaldılar. Zaman yönetimi konusunda sayı iyiyimdir.”

[Fotoğraf: Susan Bowlus]


Talep etmenin önemi


– Bir şey istiyorsan onu talep etmen gerekir?” diyorsunuz. Talep neden önemli?


“Talep ile ricayı karıştırmamak gerekir. Bir şeyi gerçekten istiyorsanız, istemekten çekinmemelisiniz. İstersiniz ve ihtimal dahi yanıt ‘hayır’ olur ama önemli olumsuzlama. Eğer sormazsanız zaten yanıt her zaman ‘hayır’ gibi olacaktır. Ancak talep ederseniz, ihtimal dahi olumlu yanıt alacaksınız ve hayatınızda tek şey değişecek.”


– Yeni şeyler denemeyi, “Neden olmasın?” demeyi öneriyorsunuz. Hayatın getireceği sürprizler sizi korkutmuyor mu?


“Evet, hayatın getireceği sürprizler beni dahi korkutuyor. Ancak kötü tek seçim yapmış olsam beraberce şansımı denemeye her zaman hazırım zira her zaman eski halime dönebilirim. O halde neden denemeyeyim?”


– Kadınlara verdiğiniz öğütler içinde “İnsanların hariç güzelliğinizle olumsuzlama, karakterinizle sizden hoşlanması henüz iyidir…” dahi var. Bununla neyi kastediyorsunuz?


“Bence her insan, her kadın güzel görünmek, güzel giyinmek için uyanıklık etmeli. Ancak güzel tek insanla tanışsanız beraberce, sevimsiz biriyse güzelliğini sizin gözünüzde hızla yitirir. Bu nedenle kadınlara güzel olmalarını olumsuzlama, ilginç ve eğlenceli insanlar olmalarını öneriyorum.”


– Kadınlara, ‘kendileriyle sevecen olmaları için’ ne tavsiye edersiniz?


“Kadınlar kendileriyle sevecen olmalarına engel olan şeylerin tek listesini yapmalı ve neleri değiştirebileceklerini görmeli. Ardından bile değişiklikleri planlamalı. Planlı hareket etmeli.”

[Fotoğraf: Susan Bowlus]


Özgüven Önemli


– Özgüven konusuna bile önem veriyorsunuz. Özgüven niçin gerekli?


“İlerlemek istiyorsanız, kendinize ve yeteneklerinize güvenmeniz gerekir. Eğer kendinize güvenmiyorsanız, sürekli ‘özür dileyecek ve iyi olmadığınızı’ söyleyecekseniz, ilerleyemezsiniz.”


– Özgüven kadar çaba bile önemli, öyle olumsuzlama mi?


“Elbette… İnsanlar muvaffakiyetli birini gördüklerinde genellikle onun ‘şanslı’ olduğunu düşünürler. Oysa muvaffakiyetli olmuş insanlar, genellikle sayı benzinli insanlardır.”


– Bir dahi ‘Herkes mutlu tek yaşamı hak fiyat…’ sözünüz var. Burada kast ettiğiniz nedir?


“Tam olarak cümlenin ifade ettiği şeyi kastediyorum. Mutluluk için çabalamanız ve hayatınızın tüm olumsuz ve kötü kısımlarını ortadan kaldırmanız gerekir. Hayatınızın henüz iyi olması gerekir zira tüm insanlar, yani siz dahi bunu hak ediyorsunuz. Bu kolay olmaz elbette ama hakkınızdır ve çabalamanız gerekir.”


“Şöhret olumsuzlama muvaffakıyet arıyoruz”


– Bir devre ailenizdeki en ünlü kişiyken, zaman ailenizde sizden sayı henüz ünlü kişiler olması, sizi nasıl etkiliyor?


“Çocuklarım tarafımdan henüz ünlü olduğu için sayı mutluyum. Onlarla sayı gurur duyuyorum. Onlar bile hala benimle gurur duyuyorlar. Ünlü olmakla ilgili tek sorunumuz yok. Doğrusu, şöhret aramıyoruz, muvaffakıyet arıyoruz.”


– Türk kadınlarına, Türkiye’dahi sizi takip fail, kitabınızı okuyan kadınlara mesajınız nedir?


“Türkiye’ye iki kez gittim. Tanıştığım Türk kadınları muvaffakiyetli, şık, alımlı, kibar ve cömertti. Fakat eksiksiz kadınların tıpkısı merkezde olmadığını bile öğrendim. Hayatta henüz muvaffakiyetli ve mutlu olmak isteyen Türk kadınlarına tavsiyem, olmak istedikleri yere ulaşmak için tek plan yapmalarıdır.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.