En yeterli kameralı telefon modellerini merak edenler, müjde! Akıllı telefonları, ekran, lensleri, kameraları ve son olarak aygıtların pillerini donanım olarak ve teknik açıdan kıymetlendirerek puanlayan Fransız tahlil firması DxOMark isimli internet sitesi, Mart ayı en yeterli kameralı telefonlar listesini yayınladı.

Akıllı telefonların kameralarına yaptığı ayrıntılı incelemelerle bilinen DxOmark, telefonların kamera, ekran, ses performansını ölçmesi ile bilinen, 2008 yılından beri hizmet veren, tanınan ve bağımsız bir oluşum olarak konumlandıran DxOMark, birçok testten geçirilen telefon kameralarını puanlıyor ve kullanıcıların bilgilenmesine imkan sunuyor.

DxOMark‘ın bu değerlendirmeleri nasıl yaptığından kısaca bahsedecek olursak; çeşitli alt kategorilerden oluşan genel bir puan belirleyen DxOMark, olağan fotoğraflar için pozlama, kontrast, otomatik odaklama, ayrıntı, doku, flaşın gücü, yakınlaştırma, kumlanma ve bokeh bunlara dahildir. Görüntü için de pozlama, kontrast, ses, renk, otomatik odaklama, netleme, kumlanma, stabilitenin içinde olduğu kategoriler mevcut.

DxOMark, geçtiğimiz günlerde Huawei’nin yeni amiral gemisi telefonu P50 Pro’nun inceleme sonuçlarını paylaşmıştı. Gerçekleştirilen testler sonucunda Huawei P50 Pro‘nun, kamera kalitesi ile 144 puan almayı başararak listenin tepesine yerleşmeyi başardığı görüldü.

Şayet sizler de akıllı telefon alırken birinci olarak kamera kalitesi ve kamera çözünürlüğü üzere özelliklerin yeterli olmasını göz önünde bulunduranlardansanız DxOMark‘ın derlemiş olduğu, Mart 2022‘nin en düzgün kameralı telefonların yer aldığı liste sıralamasına göz atmadan karar vermeyin deriz.

İşte DxOMark’a nazaran 2022 Mart ayının en âlâ kameralı telefonları!

1- Huawei P50 Pro

DxOMark Puanı: 144

Art kamera: 64 MP + 50 MP + 40 MP + 13 MP olmak üzere 4 farklı kamera
Ön kamera: 13MP çözünürlükte yüksek kalitede öz çekimler yapabilirsiniz.

2- Xiaomi Mi 11 Ultra

DxOMark Puanı: 143

Art kamera: 50 MP sensöre sahiptir.
Ön kamera: 13MP çözünürlükte yüksek kalitede öz çekimler yapabilirsiniz.