Habertürk TV‘de Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına konuk olan yer bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür korkutucu birtakım açıklamalarda bulundu. Görür muhtemel İstanbul sarsıntısı hakkında kimi yorumlarda bulundu. Buna nazaran Marmara zelzelesinin yalnızca İstanbul’u değil güneyde de tesirli olacağının altını çizdi.

Marmara Zelzelesi ile ilgili korkutan açıklama

Naci Görür: “Türkiye ölçeğinde konuşursak buna İstanbul ve her yer dahil. Zelzele nesillerindeki kentlerimizi zelzele dirençli kentler haline getirmeliyiz. Mesela Japonya’da her kent o denli. Kaliforniya’daki birden fazla yerler bu türlü. Evvel kentin tehlike tahlilini yapacağız. Fay sistemlerini, sismik, sismolojik, jeoteknik özelliklerini belirleyip, kent planlamasını sismik parametrelere bağlı olarak yapmalıyız. Belediye lideri nereye bina yapılır nerede yapılmaz, bunu görecek. ‘Şurada yer çürük, şurada yer ivmesi fazladır, şurası yeşil alan olmalı, zinhar buraya mesken yapılmaz’ denmelidir. İzmir’de körfez fayının olduğu yere asla binalar yapılmamalıydı. Bütün binalar orada. Körfez’in başlangıcında delta çökellerin üzerlerine yapılmaması gerekir. Neresi sağlam belediye lideri bilecek. Faal fayları kesmeyecek.”

‘Bu fayın güneyindeki blokta gerilim yoğunluğu kuzeye göre 10 üzere fazla olacak, buranın jeolojik yapısı gereği. kuzeyden daha fazla hasar verebilir. Bursa, yalova, gemlik bandırma, biga sarsıntıya hazırlanmalı. Sarsıntı güneyde olmasa bile vereceği hasar kuzey bloğundan fazla olabilir’ dedi. Bu gerilim şu anda kuzey anadolu fayı’nın bir adalar fayı segmanı ile kumburgaz fayı üzerinde kilitli. o nedenle marmara’da zelzele olursa ya adalar fayı üzerinde olur. bu aşağı üst 43 kilometredir. tamamı kırılırsa azamî 7 büyüklüğünde zelzele üretir. yahut kumburgaz fayı, yeşilköy, silivri açıklarında uzanır. Bu 65 kimoletredir. Bu kırılırsa da en az 7.2 büyüklüğünde zelzele üretir. Tekirdağ kısmı tartışmalı, oraya girmeyeceğim. münasebetiyle dikkatlerimiz orada. Marmara fayı kırıldı, kırılacak. kırılırsa en az 7.2 büyüklüğünde sarsıntı üretecek. halbuki yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bu fayın güneyinde gerilim birikimi kuzeyinden çok daha fazla.”