Sosyal medya pazarlamasının nihai hedefi, gelir elde etmektir ve sosyal medya aracılığıyla gelir elde etmenin önemli bir adımı, etkileşim oluşturmaktır. Takipçileriniz gönderilerinizle etkileşim kurmazsa, işletmenizle de etkileşim kuramazlar. Etkileşimi artırmanın kesin bir yolu da birbirine sıkı sıkıya bağlı bir sosyal medya topluluğu oluşturmaktır.

İnsanlara sosyal medya topluluklarını temsil etmek için bir akıllı telefon ekranı aracılığıyla el ele tutuşmak.

Sosyal medya toplulukları, marka farkındalığı, sadakat ve güven için kuluçka merkezleridir. Aynı zamanda bir düzine kadardır, bu nedenle pazarlamacılar bunları doğru bir şekilde oluşturmaya ve bunlardan yararlanmaya yönelik yaklaşımlarını iyileştirmelidir.

Sosyal medya toplulukları, bunların yararları ve zorlukları ve markaların 2023’te kaynaklarını nereye yatıracakları hakkında daha fazlasını keşfedelim.

Markalar sosyal medya topluluklarına yatırım yapıyor mu?

Sosyal Medya Topluluk Faydaları

Sosyal medya toplulukları nasıl oluşur?

Sosyal Medya Topluluğu Örnekleri

Bir Sosyal Medya Topluluğu Oluşturma

Bir Sosyal Medya Topluluğu Oluşturmanın Zorlukları

Son düşünceler

Hemen İndirin: Sosyal Medya Trendlerinin Durumu [Free Report]

Markalar sosyal medya topluluklarına yatırım yapıyor mu?

Hubspot Blog, hangi trendlerden yararlandıklarını, kullandıkları kanalları ve 2023 planlarını belirlemek için dünya çapında 1.283 sosyal medya pazarlamacısıyla bir anket yaptı. Bulduklarımız:

Sosyal Medya Topluluğu Trendleri

 • Sosyal medya pazarlamacılarının %90’ı, aktif bir çevrimiçi topluluk oluşturmanın 2023’teki başarı için kritik öneme sahip olduğunu söylüyor.
 • Anket sırasında, 5 sosyal medya kullanıcısından 1’i son 3 ay içinde bir çevrimiçi topluluğa katıldı veya katıldı.
 • Instagram ve Facebook, topluluk oluşturmak için en etkili platformlardır.
 • Pazarlamacıların %88’i, çoğu markanın 2023’te markaları etrafında aktif bir sosyal medya topluluğuna sahip olacağını söylüyor.

Facebook

 • Facebook, çoğu (%67) sosyal medya pazarlamacısı tarafından kullanılıyor ancak katılım ve yatırım getirisi açısından Instagram’ın ardından ikinci sırada yer alıyor.
 • Sosyal medya pazarlamacılarının %23’ünün Facebook’a diğer tüm platformlardan daha fazla yatırım yapması, %43’ünün yatırımlarını artırması ve %41’inin Facebook’a yatırım yapmaya devam etmesi ile Facebook 2023’te önemli bir büyüme görecek.
 • Sosyal medya pazarlamacıları, Facebook’u 2023’te büyüme potansiyeli en yüksek platform olarak hem Instagram hem de TikTok’un ardından üçüncü sırada görüyor.

instagram

 • Influencer pazarlamacılar, Instagram aracılığıyla en yüksek yatırım getirisini görüyor.
 • Instagram, sosyal medya pazarlamacılarının %65’i tarafından kullanılıyor ve %67 ile Facebook’un hemen ardından geliyor.
 • Sosyal medya pazarlamacılarının %29’u diğer platformlara kıyasla en çok Instagram’a yatırım yapmayı planlıyor ve %52’si 2023’te platforma yaptıkları yatırımı artırmayı planlıyor.

Youtube

 • Sosyal medya pazarlamacılarının %55’i YouTube’u kullanıyor ve bu da onu sosyal medya pazarlamacıları arasında en popüler üçüncü platform yapıyor.
 • Sosyal medya pazarlamacılarının %14’ü YouTube’a diğer tüm platformlardan daha fazla yatırım yapmayı planlıyor ve %15’i YouTube’u ilk kez 2023’te denemeyi planlıyor.

TikTok

 • TikTok, Instagram ile birlikte 2023’te büyüme potansiyeli en yüksek platform olarak kabul ediliyor.
 • Sosyal medya pazarlamacılarının yalnızca %36’sı TikTok’u kullanırken, pazarlamacılar markaların hedef kitlelerini büyütmek için TikTok’un diğer platformlardan daha iyi bir bahis olduğunu düşünüyor.
 • 2023’te sosyal medya pazarlamacılarının %53’ü 2023’te TikTok’ta pazarlama yatırımlarını artıracak ve %36’sı aynı miktarda yatırım yapmaya devam edecek.

Sosyal Medya Topluluk Faydaları

Bahsettiğim gibi, geniş bir sosyal medya takipçisine sahip olmak yeterli değil; ayrıca ilgili bir topluluğa da ihtiyacınız var. İşte birkaç neden:

1. Kişisel tavsiyeler için araçlardır.

Bir anlamda, her sosyal medya topluluğu üyesi, diğer üyeleri etkileyebilecek gerçek deneyimleri ve fikirleri paylaşan bir mikro-etkileyicidir. Neredeyse bahsetmeye değer çünkü onda dokuz tüketiciler bir ürünü satın almadan önce yorumları okurlar.

Markanızı seven müşteriler markanız hakkında konuşmak ister. İncelemeleri paylaşmak ve tavsiyelerde bulunmak istiyorlar ve topluluklar onlara bunu yapmaları için bir yer veriyor.

Peki ya kötü eleştiriler? Topluluğunuzun aktif bir katılımcısı olarak, herhangi bir sorunu veya şikayeti çözmek için mükemmel bir fırsatınız var. Üyeler zaten markanıza yatırım yaptıklarından, sizinle birlikte çözüm bulmaya daha yatkındırlar.

2. Maliyetleri azaltabilirler.

Aktif, kendi kendine yeten topluluklar, müşterilerin soru sorması ve yanıtlaması için merkezler haline gelebilir ve bu da müşteri destek ekipleri üzerindeki baskıyı azaltır. Ayrıca destek maliyetlerini de azaltabilirler – bir araştırmaya göre %72 daha ucuz Bir soruyu topluluk aracılığıyla yanıtlamak, destek ekibine bilet göndermekten daha iyidir.

Topluluklar, reklam harcamalarınızı da azaltabilir. 2022’de ABD’deki reklam harcamalarının 200 milyar dolar işareti. Aktif topluluklara sahip markalar, sahip olunan bir alanda müşterilere ücretsiz olarak ulaşabildikleri için sosyal medya reklamcılığına daha az harcama yapabilirler.

3. Markanızla aktif katılım oluştururlar.

İstatistiği hepimiz duyduk – müşterileri elde tutmak, yenilerini dönüştürmekten daha ucuz (tartışmasız daha kolay). Bu nedenle marka savunuculuğu ve elde tutma, herhangi bir pazarlama stratejisi için kritik öneme sahiptir.

Markalar, anketler, anketler, yarışmalar ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik gibi aktif katılımı teşvik ederek topluluk üyeleriyle ilişkilerini güçlendirebilir. Özünde, bir zamanlar işlemsel bir ilişki olan şey, artık aktif bir konuşmadır. Ve her aktif katılım, müşterileri markanıza yaklaştırır.

4. Tüketicileriniz hakkında içgörü sunarlar.

En üretken topluluklar, konuşmaları başlatmak için stratejik olarak tasarlanmıştır. Yaygın şikayetleri, iyileştirme fikirlerini ve sorunları çözmek için ürünlerinizi kullandıkları benzersiz yolları takip ederek bu konuşmalardan tam olarak yararlanabilirsiniz.

Üye geri bildirimlerine dayalı olarak bir değişiklik yaptığınızda topluluğunuza haber vermeyi unutmayın. İnsanlar dinlediğinizi ve önerilerini ciddiye aldığınızı bilmekten hoşlanır.

Sosyal medya toplulukları nasıl oluşur?

Sosyal medya toplulukları, katılımı teşvik eden ve bağlantılar kuran ortak ilgi alanları, hobiler, hedefler ve konular üzerine kuruludur. Bir şirket, markasıyla ilgili bir ilgi alanına odaklanan bir sosyal medya topluluğu oluşturabilir.

Bununla birlikte, birkaç sosyal medya topluluğu örneğini keşfedelim.

Sosyal Medya Topluluğu Örnekleri

1. First Coast News Hava İzleyicileri

Florida TV haber istasyonu First Coast News, Facebook aracılığıyla First Coast News Weather Watchers adlı bir sosyal medya topluluğu başlattı. Topluluk, Facebook Gruplarında barındırılır ve izleyicilerin yerel hava durumu ve meteorolojiye olan ortak ilgi alanlarına odaklanır.

Bir sosyal medya topluluğu olan First Coast News Weather Watchers Facebook Group'un ekran görüntüsü.Resim kaynağı

Kullanıcılar topluluk içinde yerel hava durumu hakkında sorular sorar, hava olaylarının fotoğraflarını ve videolarını paylaşır ve First Coast News meteorologlarıyla konuşur. First Coast News, genellikle grupta paylaşılan fotoğraf ve videoları çeker ve bunları canlı yayınlarda öne çıkarır.

2. Deli Tavşan

Mad Rabbit, Instagram’da dövme alt kültürüne odaklanan gelişen bir sosyal medya topluluğu başlatan bir dövme cilt bakım markasıdır. Şirketin sayfasının takipçileri, dövme sonrası bakım ve sanatsal yaratıcılık hakkında bilgi almakta ve paylaşmaktadır. Mad Rabbit’in Instagram sayfası, markanın kullanıcılarla daha fazla etkileşim kurmasına yardımcı olan dövme etkileyicileriyle de sık sık işbirliği yapıyor.

Mad Rabbit dövme Instagram sayfasının ekran görüntüsü.Resim kaynağı

3. Resmi Crunchyroll Anlaşmazlığı

Anime lisanslama ve yayın şirketi Crunchyroll, Discord’da kendi sosyal medya topluluğunu kurdu. Topluluk, anime hayranlarının en sevdikleri programları ve anime ile ilgili içerikleri tartışabilecekleri bir alandır.

Crunchyroll Discord sosyal medya topluluğunun ekran görüntüsü. Resim kaynağı

Bir Sosyal Medya Topluluğu Oluşturmak

Muhtemelen “Roma bir günde inşa edilmedi” atasözüne aşinasınızdır. Aynı durum sosyal medya toplulukları için de geçerlidir.

Gelişen bir topluluk oluşturmak için birkaç ipucu:

1. İletişim = topluluk olduğunu unutmayın.

Gelişen bir topluluk oluşturmak istiyorsanız, müşterilerinizin her zaman sohbeti başlatmasını bekleyemezsiniz. İçerik yayınlamak, soru sormak, yorumları yanıtlamak ve iletişim hatlarını açık tutmak için ağır ayak işlerini yapmalısınız.

Sohbetin merkezinde olmanıza gerek yok ama üyeleriniz orada olduğunuzu bilmeli.

2. Önce kitleye sonra markaya odaklanın.

Sosyal medya toplulukları, kişisel tanıtım için değerli araçlardır – ancak bunları yalnızca bunun için kullanıyorsanız, sonunda müşterileri uzaklaştırırsınız.

Etkili topluluklar değer sağlar. İzleyicileri eğitir, eğlendirir ve sorunları çözerler. Başka bir deyişle, gerçek bir topluluk duygusu oluşturmak istiyorsanız, oluşturduğunuz veya paylaştığınız içerikle değer sağlamanız gerekir.

nasıl olduğunu kontrol et kızdırma tarifibir cilt bakım markası, ürünlerini ustaca tanıtırken sağlıklı bir cilt için ipuçları sunarak değer sağlar:

Resim kaynağı

3. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği öne çıkarın.

Bir topluluk içindeki etkileşimi artırmanın harika bir yolu, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik etmektir. Bu, üyelerinizin oluşturduğu ve daha sonra sosyal topluluklarınızda paylaşabileceğiniz metin, video veya inceleme gibi herhangi bir içeriktir.

peloton müşteri hikayelerini ve fitness kilometre taşlarını öne çıkararak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği öne çıkararak mükemmel bir iş çıkarıyor. Bu sadece izleyicilere ses vermekle kalmaz, aynı zamanda üyeleri hikayelerini ve referanslarını paylaşmaya teşvik ederek ağızdan ağza pazarlamayı etkili bir şekilde besler.

4. Topluluğunuzu bulunabilir yapın.

İnsanlar var olduğunun farkında değilse, bir topluluk oluşturmak neredeyse imkansızdır. İşte kelimeyi yaymanın birkaç yolu:

 • Web sitenize sosyal simgeler ekleyin

 • Ailenizi, arkadaşlarınızı ve meslektaşlarınızı topluluğunuzu takip etmeye ve paylaşmaya davet edin

 • İçeriğinizi yeni kitlelere göstermek için hashtag’leri kullanın

 • Topluluğunuzu farklı kanallarda çapraz tanıtın

 • Topluluk üyeleri için özel eşantiyonlar veya indirimler düzenleyin

5. Topluluğunuzun toz toplamasına izin vermeyin.

Tutarlılık, başarılı sosyal medya topluluklarında önemli bir bileşendir. Hesaplarınızın toz toplamasına izin verirseniz, üyeler gemiyi terk eder. İleriyi planlarken bir içerik takvimi ve yayınlama programı oluşturmak iyi bir fikirdir. Markanız çeşitli platformlar arasında denge kuruyorsa, HubSpot’a göz atın sosyal medya yönetim araçları.

Bir Sosyal Medya Topluluğu Oluşturmanın Zorlukları

Bir sosyal medya topluluğu yönetmek, bir partiye ev sahipliği yapmaya benzer; eğlenceden, hoş bir atmosfer yaratmaktan ve sohbetleri dostane bir şekilde sürdürmekten siz sorumlusunuz. Bu çok büyük bir sorumluluk. Şans eseri, konuk listesinin kontrolü de sizde.

Üyelerinizi yönetmeye gelince, topluluğunuz için net kurallar ve yönergeler oluşturarak başlayın. Bu, sorun çıkaranların katılmasını engeller ve gelecekteki çatışmaların önlenmesine yardımcı olur.

Örneğin Facebook, kullanıcıların bir Facebook Grubuna katılmadan önce kabul etmesi gereken çeşitli özelleştirilebilir kurallar sunar. Bu, herhangi bir çalışma yapmadan bir grubu önceden denetlemenin bir yoludur. Aşağıdaki kurallara göz atın:

Facebook Grubu varsayılan kuralları

Bir sonraki adım takip etmektir. Üyelerin topluluk yönergelerinden saptığını gördüğünüzde, bir kullanıcıya özel mesaj göndermek veya onları tamamen kaldırmak gibi uygun işlemi yapın. Bu, diğer üyeleri grubunuzdaki kültüre önem verdiğiniz konusunda uyarır.

Bu sürece yardımcı olması için ekibinizden birini topluluğunuzu moderatör olarak görevlendirmek isteyebilirsiniz. Veya bir topluluk yöneticisi veya çevrimiçi moderatörlük ortağı ile çalışın. Kovan Denetimi veya DestekNinja.

Başka bir zorluk, topluluğunuzun yatırım getirisini ölçmektir. Başka bir deyişle, topluluk oluşturma çabalarınız sonuç veriyor mu? Örneğin, topluluğunuzla yüksek etkileşim düzeylerine sahip olabilirsiniz, ancak dönüşüm oranınız %0’da kalmış olabilir.

Başka bir şey yapmadan önce kendinize sorun — topluluğumun işlerime nasıl katkıda bulunmasını isterim? Müşteri bağlılığı mı? Tutulma? Ürün benimseme?

Ardından, hedeflerinizi ölçmek için birkaç ölçüm belirlemek isteyeceksiniz. Topluluğa özgü olmalı ve tıklama, kaydolma veya katılım oranları gibi topluluk etkinlikleriyle doğrudan ilgili olmalıdır.

Hem topluluk üyeleri hem de üye olmayanlar için aynı KPI’ları takip ederek ve ardından ikisi arasındaki performansı karşılaştırarak bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Örneğin, topluluk üyeleri arasında, üye olmayanlara göre %30 daha fazla ürün benimseme keşfedebilirsiniz.

Son düşünceler

Bir sosyal medya topluluğu oluşturarak işlemsel ilişkileri anlamlı ilişkilere dönüştürebilir ve müşterilerin paylaşması, işbirliği yapması, öğrenmesi ve geri bildirimde bulunması için bir yer sunabilirsiniz. Ancak bir tane oluşturmak kolay bir başarı değildir, bu nedenle hedeflerinizi belirleyin, bir strateji geliştirin ve sohbeti başlatmaya hazırlanın.

Yeni harekete geçirici mesaj