Sıcaklığın zaman zaman 40 dereceyi geçtiği kentte yaşayanlar, yaz aylarında evlerinin damında bağcıklı yaklaşık 1 metre yükseklikte, bölgede “taht” olarak adlandırılan sedirlerde vakit geçiriyor. Yemek yenilen, sohbetler edilen, çay ve kahve keyfi yapılan tahtlarda misafirler dahi ağırlanıyor.


Gece ise tahtlara yatak serilerek güzel manzara eşliğinde ve yıldızların altında gökyüzü seyredilerek uykuya dalınıyor.


“Günün eksiksiz yorgunluğunu tahtın üzerinde atabiliyoruz”


Şar Mahallesi’nde yaşayan 3 evlât babası Veysi Üzrek, evlerinin Mardin Kalesi’nin eteklerinde olduğunu belirtti.


Sabahtan akşama kadar çalışıp eve geldiklerinde serinlemek istediklerini ifade fail Üzrek, yerde nedenle damdaki tahtlarda vakit geçirmeyi tercih ettiklerini söyledi.


“Yemeğimizi yiyoruz, çayımızı içiyoruz, çocuklarımızla şakalaşıyoruz. Bazen komşular bile geliyor, onlarla bile burada zamanımızı geçiriyoruz” tekbencilik Üzrek, gece vakti ise tahtlara yatakları serdiklerini söyledi.


Üzrek, gökyüzünü izleyerek uyuduklarını, tahtlarda tarihi şehrin eksiksiz ihtişamını seyredebildiklerini ifade etti.


Açık havada uyumanın huzur verdiğini müfit ​​​​​​​Üzrek, “Mardin için ‘gündüzü seyranlık, gecesi gerdanlık’ niteleyerek tek tabir var. Tahtlarda sayı rahat ediyoruz. Günün eksiksiz yorgunluğunu tahtın üzerinde atabiliyoruz. Gece tek saatlik uyku beraberce eksiksiz güne üstün. Sabah zinde kalkıyoruz.” dedi.


“Buradaki rahatımız 5 yıldızlı otelde bulunmak”


Saraçoğlu Mahallesi’nde yaşayan 4 evlât babası İkram Yüksekdağ ise klima karşısında vakit geçirmenin kendilerini rahatsız ettiğini belirterek, yerde nedenle yaz takvim serin tek ortamda geçirmek için taş taht kurduklarını söyledi.


Yüksekdağ, “İşten geldiğimizde vasıtasız tahta çıkıyor, yemeğimizi yiyor, çayımızı içiyoruz. Bir yanımız Mezopotamya Ovası tek yanımız Mardin Kalesi. Mardin Kalesi’nin gece görüntüsü sayı güzel. Gerdanlık gibi görünüyor. Mezopotamya Ovası ise çokluk gibi görünüyor. Yorgunluğumuzu, iş stresimizi yerde şekilde atıyoruz. Yıldızları seyrederek uyuyoruz. Buradaki rahatımız 5 yıldızlı otelde bulunmak. Bizim 5 yıldızlı otelimiz yok ama binbir yıldızlı tahtımız var.” ifadelerini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.