Dünyanın önde gelen eşler ortası Bitcoin borsası LocalBitcoins, bir sonraki duyuruya kadar hem Ukrayna’da hem de ülke dışında Ukraynalı kullanıcıları için tüm fiyatları kaldırma kararını duyurdu.

LocalBitcoins, Ukraynalı kullanıcılar için fiyatları ortadan kaldırıyor!

Duyuru, Ukraynalı kullanıcıları için ne manaya geldiğine dair detaylı bir açıklamayla birlikte 1 Mart’ta şirketin Twitter hesabında yayınlandı.

Ukraynalı kullanıcılar, bulundukları yerden bağımsız olarak fiyatsız bir Bitcoin cüzdanı oluşturabilecekler, dünyanın rastgele bir yerinden Ukrayna’da anında Bitcoin (BTC) alma seçeneğine sahip olmalarının yanı sıra, fiyatsız olarak BTC’yi süratli bir biçimde Ukrayna Grivnası’na dönüştürme imkanına sahip olacaklar.

LocalBitcoins Pazarlama Yöneticisi Jukka yapmış olduğu açıklamada; “LocalBitcoins’in temel kıymeti özgürlüktür. Şu anda Ukrayna’nın son derece şiddetli vakitler ile karşı karşıya olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle LocalBitcoins, Ukraynalı kullanıcılarından tüm fiyatları kaldırdı.” tabirlerine yer verdi.

Grivna, dünyanın dört bir yanından gelen takviyeyle rekor kırdı

Bu duyurunun (ve öteki olumlu gelişmelerin) bir sonucu olarak, Ukrayna’nın ulusal para ünitesinin (Ukrayna Grivnası) ticaret hacmi kripto piyasasında rekor düzeylere ulaştı. Dikkat cazibeli sonuçlar LocalBitcoins ve Binance’in yanı sıra önde gelen bir Ukrayna borsası olan Kuna’da da kaydedildi.

Borsanın kararı, ülkenin Rus güçleri tarafından devam eden işgaliyle gayret ederken Ukrayna halkına verilen takviyenin son örneklerinden yalnızca biri.

Bu çatışmanın neden olduğu problemlerden biri, Ukraynalıların klâsik bankacılık sistemlerine erişiminin olmaması ve bu da onların giderek daha fazla kripto para ünitelerine güvenmelerine neden oluyor.