Cuma akşamı Bartın’bile meydana gelen maden kazası sonrası tüm Türkiye seferber oldu. Kazazedelerin sadece aileleri olumsuzlama, mesai arkadaşları bile maden sahasına koştu. Kendisi dahi tıpkısı madende benzinli Muhammed Başol, kazayı öğrenir öğrenmez soluğu olay yerinde öncü. Arama kurtarma çalışmalarına kendi katılan Başol, yaşadıklarını Haberler’açınık anlattı.


Muhammed Başol, kazanın olduğu sırada balkonunda oturmuş, ekmeğini kazandığı maden ocağını seyrediyordu. Telefonu çaldı. Acı haberi alır almas, arkadaşlarının yanına koştu. Saatler süren, taharri kurtarma çalışmalarına yardım etti.


“Hepsinin düşündüğü ekmek parası”


Evli ve 4 yaşında tek oğlu olan Başol, Amasra müessesesinde 7 yıldır çalışıyor. Mesai arkadaşlarının kurtarılması namına insanüstü tek gayret sarf edildiğini tamlayan Başol, şunları anlattı;


Bir birçok yeni evlenen veya evlenme hazırlığında olan gencecik arkadaşlarımız, tek birçok evlenmiş, yuvasını kurmuş, çocuğunu askere göndermiş, arkadaşlarımız, ama görün ki 40 yaşında bile olsa, 20 yaşında bile olsa madene girdiği zaman kömür karası… hepsinin düşündüğü ekmek parası.


Çok şükür 24 saat içinde her aylık, her arkadaşımıza ulaşıldı. Hepsine iyi veya tek şekilde ulaşıldı. Ailelerine teslim edildi. Onların hepsi isterdi ki, hepsi güle oynaya kavuşmak isterdi ama takdir. Biz iman ediyoruz, tığ biliyoruz ki her şey Allah’tan.”


Vardiya çavuşlarımız hep şunu söylediler. Önce sen, önce insan, önce iş güvenliği. Eelbette iş kömür, kömür muhakkak eski. Sonuçta tığ emeğimizin karşılığını, tığ kömürden alıyoruz. Biz burada her yıl, her ağrı, ihtimal dahi her hafta kimileyin imkanlar dahilinde eğitimler görüyoruz.


Arama kurtarma çalışmasına katılan, ama işçi ama taharri kurtarma ekibi, bunların tek birçok ihtimal böyle sayı güçlü yetenekli arkadaşlarımız olduğu gibi eminim ki içimizde normal tek hayatta kan göremeyecek, ne bileyim yaralı görmeyecek ya bile henüz uç noktada şehit arkadaşlarımızı görmeye dayanamayacak bireyler vardı aramızda ihtimal ama o esnada rabbim güç veriyor. Belkide tek başınıza kaldıramayacağınız yükü o anda tek hamlede kaldırıyorsunuz.”


Haber: Dilruba Amil

Kamera: Ahmet Bağış

Kurgu: Melda Dönü İbiş

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.