Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün ‘kur muhafazalı TL mevduatı‘ düzenlemesinin detaylarını duyurdu. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kelam ettiği kur muhafazalı TL mevduatı için ayrıntılar da böylelikle açıklanmış oldu. Yeni sisteme nazaran hesaplar 3,6,9 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecek.

“Merkez Bankası her gün saat 11’de dolar döviz alış kuru yayınlayacak. Sisteme, isteyen her banka katılabilecek. “Vadeden evvel hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak.” Mevzuyla ilgili ise çalışmalar hala sürüyor.

Sistem gerçek bireyler için geçerli olacak

“Sabah bizim şubeye geldiğinizde sizin 100 bin dolarınız olsun. Size belirli bir vade vereceğiz. Buradaki vade konusu sizin tercihiniz çerçevesinde şekillenecek konu. O vade sonuna geldiğinde kur hangi düzeydeyse biz o günkü kurdan paranızı kıymetlendiriyor olacağız. Vade sonundaki faizli bakiyenizle o günkü kur düzeyinde paranızın geldiği noktada hangisi yüksekse onu alacaksınız. Yabancı para mevduatınızı bozdu nuz bugünkü kurdan yeniden belirli bir vadeyle o eseri aldınız. O eserin vade tarihindeki kur bugünkü kur ya da o zamanki kur hangisi yüksekse o zamanki kurdan paranızı alırsınız.”

”Bir çok özel banka genel müdürü arkadaşımla konuştum onlar da girecek. Buradaki maliyetin kamu bankaları ve ilgili bankalar tarafından karşılanması kelam konusu değil. Bu maliyet Hazine tarafından karşılanacak. Buradaki bu eser hane halkları için geçerli. Gerçek kişi müşteriler için geçerli.” tabirleri kullanıldı.