Geçtiğimiz yıl dolar kuru denetimden çıkmıştı. Dolar 18 civarını görmüş ve bu da ülkedeki fiyatlara kadar yansımıştı. 20 Aralık 2021 akşamı açıklanan Kur Muhafazalı TL mevduat sistemi sayesinde bu kaos bir nebze denetim altına alındı.

Buna nazaran Merkez Bankası her gün kuru açıklıyor ve beşerler paralarını TL olarak bankaya koysalar dahi kur üzerinden süreç görebiliyorlar. 3 ay, 6 ay ve 9 ay olarak vakitlere bölünen bu sistemle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Kur Muhafazalı TL hesaplarında yeni gelişme!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısına nazaran kur muhafazalı TL hesapları bildirisine yeni bir fıkra eklendi. Bu fıkra “Merkez Bankası, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkilidir.” sözlerini içeriyor.

“TL’ye dönüşüm hesaplarında siyaset faizinin altında bir faiz oranı belirlenemez.” kararının tam zıttı olan bu karar yürürlüğe girdi. Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’ye de bu tabir eklendi. Bu değişiklik ile artık Merkez Bankası’nın faiz belirleme yetkisi, altından dönüştürülen kur muhafazalı TL mevduat hesapları için de geçerli olmuş oldu. Dolarda dünüştürülmüş hesaplar için de Merkez Bankası’na bu yetki verildi.
Siz bu bahisle ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.