Teknoloji trendlerini yakından takip eden global birçok marka, gerçek dünyadaki satış ve gelirlerini artırması beklentisiyle metaverse platformlarında bir bir yerini almaya başladı. Daha çok moda markalarının, restoran zincirlerinin ve hazır besin şirketlerinin liderlik ettiği bu trende, Türkiye’den de bir tatlı restoranı katıldı. Daha evvel künefe, dolama, baklava üzere tatlıları NFT’ye dönüştürerek büyük yankı uyandıran tatlı restoranı, Karaköy’deki yeni fizikî şubesinin açılışını birinci evvel metaverse’te yaptı. Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Beyzade Künefe Kurucu Ortağı Mahmut Saman, “Geçtiğimiz ay bir periyoda damgasını vurmuş retro oyunlardan ilham alarak künefe, baklava, dolama üzere klasik tatlılarımızın NFT versiyonlarını üretmiş ve en büyük NFT pazarı OpenSea’da satışa çıkarmıştık. Bu çalışmamız müşterilerimizin çok ilgisini çekti. Dijital trendleri yakından takip eden bir tatlı restoranı olarak müşterilerimize yeni şubemizi evvel metaverse’te deneyimleme imkanı sunuyoruz” dedi.

Karaköy’ün sanal versiyonunda gezilebilen künefe standı

Müşterilerin OVR platformu üzerinden metaverse’teki tatlı dükkanına ulaşabildiklerini hatırlatan Mahmut Saman, “Beyzade Künefe’nin yeni şubesini Karaköy’de açmak için hazırlanıyoruz. Bu süreçte artırılmış gerçeklik platformu OVR üzerinde yeni şubemizin metaverse’te bulunan yerini satın aldık ve tatlı restoranımızı Karaköy’ün sanal versiyonunda, tıpkı pozisyonda inşa etmiş olduk. Beyzade Künefe’nin metaverse şubesini ziyaret eden müşterilerimiz, platformda künefe çeşitlerinin sergilendiği sanal bir stant koleksiyonunu gezebilecek, hatta künefe ve başka tatlı alışverişlerini bile bu sanal şubeden yapabilecek” tabirlerini kullandı. Çalışmaya imza atan Volantis Digital Agency kreatif takımından Beyza Yüncüoğlu da değerlendirmelerini, “Üç boyutlu modelleme tekniklerini OVR platformuyla birleştirerek hoş bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyorum. NFT künefe projemizi müşterilerimizle paylaşırken metaverse çalışmalarımızın sürdüğünü de aktarmıştık. Metaverse şubesinin Karaköy’deki yeni Beyzade Künefe şubesinden çabucak evvel açılması manalı oldu” kelamlarıyla paylaştı.

“Tüketiciyle etkileşime geçen markaların odağında müşteri tecrübesi olmalı”

Blok zinciri teknolojileriyle birlikte konuşulmaya başlanan NFT ve metaverse üzere kavramların her bölümden, her ölçekteki marka için geleceğin nasıl olacağına dair büyük ipuçları taşıdığını vurgulayan Mahmut Saman, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: “Özellikle direkt tüketiciyle etkileşime geçen, perakende ticaret yapan ya da hizmet dalında faaliyet gösteren tüm markaların işlerinin odağında müşteri tecrübesi olmalı. Bunu yaparken de müşteriyle temas kurulabilecek tüm mecraları, platformları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Beyzade Künefe olarak daha evvel Alien Invasion, Space Invaders, Pac-Man üzere bir periyoda damgasını vuran retro oyunlardan yola çıkarak künefe, baklava, dolama, Antep fıstığı NFT’leri ürettik. Artık de bir prensip imza atarak müşterilerimizin karşısına metaverse’te çıkıyoruz. Karaköy’de açılacak yeni şubemizi, sanal kainatta deneyimleme fırsatı sunuyoruz. Dijital trendleri yakından takip ederek sırf meraklılarının değil, herkesin ilgisini çekebilecek yeni projeleri de hayata geçireceğiz.”