Pandemi ve koronavirüs süreci ile bir arada paklık hepimizin hayatında daha da kıymetli hale geldi. Bilhassa meskenlerimizi temizlediğimiz süpürgeleri artık daha fazla kullanılır hale geldik. İnceleme konuğumuz olan Redkey F10 kablosuz katlanabilir süpürge hem kablosuz olması hem katlanabilir olması hem de kullanışlı olması ile bir arada bizden tam notu aldı.

Ortalama uzunlukta bir kutudan çıkan süpürgenin montajı çok kolay. Gerekli kesimleri bir ortaya getirmenizle birlikte kullanıma hazır hale geliyor. Süpürgenin kutusundan duvara asmak için bir aparat çıkıyor. Ayrıyeten ek olarak bir de perde ve gibisi eşyaları temizlemek için fırça uç ile koltuk ortalarını temizlemek için kullanılacak ince uzun bir aksesuar bulunuyor. Ek olarak bir de filtre tekrar eserin kutusundan çıkıyor.

Kullanım tecrübesi

Aygıtı kurduktan ve pilini şarj ettikten sonra kullanmaya başlıyorsunuz. Redkey F10 kablosuz katlanabilir süpürgenin üzerinde dikdörtgen formunda bir düğme bulunuyor. Bu düğmenin üzerinde Auto yazısı var. Onun çabucak altında ise + ve – işaretleri bulunuyor. Ayrıyeten bu düğmenin alt kısmında dijital LEDlerle desteklenen bir bilgi kısmı var. + ve – tuşlarına bastığınızda motor gücünü artırıp azaltıyorsunuz. Auto tuşuna basarsanız aygıt otomatik bir çekiş moduna alıyor kendini. Tabana nazaran gücü ayarlayarak paklık yapıyor.

Aygıtın hoş bir özelliği var: Düğmesine bir sefer bastıktan sonra basılı tutmaya gerek kalmıyor. Özel olarak tasarlanan bu tuşun bu özelliği çok işe yarıyor.

Kutusundan çıkan 3 farklı başlık var: Birinci başlık standart fırçalı başlık. Bu başlıkta birebir vakitte LED ışık da bulunuyor. Bu ışıklar paklık yaptığınız yerleri görmenizi sağlıyor. Ayrıyeten bu başlığın ucunda bir de fırça bulunuyor ve bu fırça süpürgenin motoru ile birlikte hareket ediyor. Bu da paklığın daha derin ve hoş yapılmasını sağlıyor.

İkinci başlık perde ve gibisi eşyalar için kullanılıyor. Üçüncü başlık ise uzayabilen ince bir uç. Koltuk ortaları ve gibisi kısımlar bu özel uçla temizleniyor.

Süpürgenin akıllı toz algılama özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde yerdeki toz ve kirleri otomatik olarak algılayarak süpürgenin gücü buna nazaran ayarlanabiliyor. Bu özellik sayesinde paklık çok daha güzel ve zahmetsiz bir formda gerçekleştiriliyor.

Katlanabilen bir süpürge

Süpürgenin ana uzatma borusu katlanabilir bir formda tasarlanmış ve 90 dereceye kadar katlanabiliyor. Bu sayede bilhassa koltuk, çekyat ya da yatak üzere objelerin altını daha rahat ve eğilmeden temizleyebiliyorsunuz. Çok işe yarayan bu özellik süpürgenin ismine de yansımış ve çok büyük bir yarar sağlıyor. Bilhassa belinden sorunu olanlar için bu özellik çok kullanışlı.

Emiş gücü

Süpürgenin emiş gücü 1000 – 2300 Pa ortasında değişiyor. Bu değişkenliği isterseniz aygıta bırakabiliyorsunuz. Auto moduna aldığınızda aygıt gerekli gücü tabana nazaran kendi ayarlıyor. Fakat isterseniz aygıtın üzerinde bulunan + ve – tuşları ile bu çekiş gücünü siz de manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Süpürgenin emiş gücünü kâfi buldum. Ofiste hem halı hem de parke yerlerde denemelerde bulunduk ve süpürgenin tozları ve pislikleri başarılı bir biçimde temizlediğini gördük. Emiş gücü çok kâfi ve kablolu bir modeli aratmıyor.

Yıkanabilir filtreler

Aygıtın farklı yerlerinde 3 farklı filtre bulunuyor. Birinci filtre gövdenin art kısmında yer alıyor. küçük bir hareketle çıkarılan bu filtrenin bir gibisi kutusundan yedek olarak çıkıyor. İkinci filtre ise gövdenin tam ortasında yer alıyor. O filtre ile art yüzdeki filtre birebir. Üçüncü filtre ise süpürgenin toz toplama kısmında yer alıyor. Bu kapağı çıkardığınızda ise üçüncü filtreye ulaşabiliyorsunuz. Bu üçüncü filtre yıkanabiliyor.

Bu üç katmanlı filtreleme süpürgenin içine hapsedilen tozların dışarı çıkmasını ve ortamın tekrar kirlenmesinin önüne geçiyor. Bu sayede kimi eski kuşak süpürgelerin yaptığı üzere bir yandan paklık yaparken öbür yandan kirletme yapılmıyor.

Pil ömrü

Redkey F10 kablosuz katlanabilir süpürgede 2500 mAh pil bulunuyor. Bu pille aygıtı 60 dakika boyunca kullanabiliyorsunuz. Daha farklı bir formda anlatmak gerekirse tam dolu pil ile 200 metrekarelik bir alanı süpürebiliyorsunuz. Bu da çok âlâ bir sayı. Tıpkı yerlerden birkaç defa geçseniz bile ortalama bir Türk meskenini tam dolu pil ile temizleyebileceğiniz manasına geliyor.

Pilin üzerinde 3 adet LED bulunuyor. Pilin durumunu buradan görebiliyorsunuz. Şarj olurken de bu LED ışıklar yanarak durumunu gösteriyor.

Ses düzeyi

Süpürgenin ses düzeyi en yüksek güçte 75 db’ye kadar ulaşıyor. Bu sayı bu üslup bir eser için kabul edilebilir bir düzeyde. Biz yaptığımız denemelerde bir badire yaşamadık. Ses düzeyi beni rahatsız etmedi.

Sonuç

Süpürge bizden tam puan aldı. Esnek gövdesi bilhassa koltuk ve gibisi eşyaların altını süpürürken yarar sağlıyor. Ek olarak ışıklı süpürge başlığı karanlık ortamlarda çok işe yarıyor.

Süpürgede bulunan akıllı toz algılama sistemi ve üç katmanlı filtre özelliği paklığı çok kolay hale getirirken beraberinde zahmetsiz ve etrafı kirletmeden paklık yapma imkanı sunuyor. Süpürge benden tam puan aldı ve kablolu modelleri aratmayacak bir çekiş gücü ile sunduğu için eski jenerasyon modellere veda ettim bile.

Redkey F10 kablosuz katlanabilir süpürge

  • 1000 – 2300 Pa çekiş gücü
  • 2500 mAh pil ömrü
  • 400W motor gücü
  • 0.6 litre toz torbası kapasitesi
  • Hepa filtre
  • Tozları yüzde 99,97 oranında tutabilme
  • 75 db ses düzeyi
  • 3.91 kg tartı

Eserle ilgili ayrıntıları burada yer alan linkte görebilirsiniz.

F10 Handheld Cordless Foldable Vacuum Cleaner