Merkezi Londra’da bulunan, Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji’nin global kapsama alanında uzmanlaşmış bağımsız bir analist ve danışmanlık firması Omdia’nın raporuna nazaran; etkileyici olmayan 4. çeyreğe karşın akıllı telefon satışları 2021’de arttı!

Krizlerin yaşandığı 4. çeyreğe karşın akıllı telefon satışları 2021’de arttı! Liderlik kimde?

Omdia’nın en son pazar tahliline nazaran, 2021 yılında akıllı telefon sevkiyatlarının yıllık bazda arttığı görüldü. 4. çeyrek devrinde satışlarda %6.7’lik bir düşüşe karşın, üreticiler tarafından 2020’ye nazaran %3.4 daha fazla (1,3 milyardan fazla) telefon satışı gerçekleşti.

Samsung, Apple ve Xiaomi‘nin önünde dorukta kaldı. 2020’de satışlarda evvelden üçüncü olan Huawei, %81’lik büyük bir düşüşün akabinde eski yan kuruluşu Honor‘un gerisine düşerek genel olarak 9. sıraya geriledi.

Bu pandemi yılında en büyük kazanan, satışlarını %48,6 oranla, öteki tüm büyük üreticilerden daha fazla artıran Realme oldu.

Omdia, LG’nin akıllı telefon pazarından çekilme kararının Motorola’ya yardımcı olduğunu açıkladı. Lenovo’nun sahip olduğu marka, Kuzey Amerika ve Latin Amerika bölgelerinde pazarını genişletirken sevkiyatları artırdı.

Tecno, son 12 ayda güzel performans gösteren diğer bir marka. Gelişmekte olan bölgelerde rekabetçi fiyatlarla aygıt satmayı o kadar düzgün başardı ki, toplam sonucunu %31,7 oranında artırdı.

Yıl genel olarak olumlu geçmiş olabilir, lakin son üç ay 2020 Tatil dönemi kadar güzel değildi. Omdia’nın raporu, Xiaomi, vivo ve Oppo‘nun düştüğünü, Samsung, Apple ve Realme‘nin hacimlerini artırdığını gösteriyor.

Omdia Baş Analisti Zaker Li, bunun nedeninin, düşük kaliteli akıllı telefonların üretimini etkilediği için bileşen tedariği eksikliği olduğunu söyledi.

Yeni yıldan beklentiler ise, belirsizliklerin devam etmesi ve tedarik zinciri sıkıntılarının aksamaya devam etmesi tarafında.