Rusya’nın geçen hafta Ukrayna’yı işgaline karşılık olarak, kripto para topluluğu Ukrayna’yı ve halkını desteklemek için bir ortaya geldi ve yaklaşık 30 milyon dolarlık bağış topladı. Datalar ise, kripto piyasasında Ukrayna Grivnasında hacmin rekor düzeylere ulaştığını gösterdi.

Kripto piyasasında Ukrayna Grivnası hacmi rekor düzeylere ulaştı!

Savaştan etkilenen Ukrayna vatandaşları tüm dünyanın telaş kaynağı olmaya devam ederken, Bitcoin (BTC) ve öteki kripto varlıkları, Rusya ile Ukrayna ortasında devam eden çatışmanın bir sonucu olarak birçok Ukraynalı ve Rus bireyin klâsik finansal sistemlerine erişimini kaybetmesi nedeniyle odak haline geldi.

Pek çok Ukrayna ve Rus vatandaşının kesintiler ve yaklaşmakta olan yaptırımlar nedeniyle klâsik bankalarına güvenemedikleri göz önüne alındığında, giderek artan sayıda kişi, klâsik finansal aracılara bağlı kalmadan milletlerarası olarak taşınabilecek sansüre güçlü varlıklara sahip olmanın gerekliliğini fark ediyor.

Birçok Ukraynalı, Ukrayna Merkez Bankası’nın elektronik nakit transferleri üzerindeki kısıtlamalarının bir sonucu olarak kripto para ünitesine başvurdu. Coin Metrics’in piyasa bilgilerine nazaran, geçtiğimiz hafta boyunca Ukrayna’nın ulusal para ünitesinde (Ukrayna Grivnası) listelenen kripto para piyasalarında süreç hacminde kıymetli bir artış oldu.

Ukrayna Grivnası borsalarda kaydedilen en yüksek düzeylerde süreç gördü

Raporlara nazaran, önde gelen bir Ukrayna borsası olan Kuna’daki ticaret faaliyeti de arttı. 24 Şubat’tan bu yana Rus rublesi ile Binance, CEX.io ve LocalBitcoins pazarlarındaki hacimlerde bir artış görüldü. Bilhassa finans tahlilleri ile bilinen Finbold, Rus bankalarının faiz artırmasıyla Ruble-Bitcoin (RUB/BTC) hacimlerinin 9 ayın en yüksek düzeyine ulaştığını bildirdi. Ruble ise rekor düşüşle %20 düzeyinde paha kaybetti.