Kripto para piyasasındaki mevcut oynaklığı anlamak kelam konusu olduğunda, düşüş eğilimini artıran tek bir neden yok, çeşitli faktörler kelam konusu. Bu yazımızda kripto para piyasasının neden çöküyor olduğunu ve bundan sonra neyin beklendiğine dair açıklamaların yer aldığı tezleri kaleme aldık.

Kripto piyasası neden çöküyor ve bundan sonra ne bekleniyor? İşte cevabı!

Bilindiği üzere kripto para piyasası büyük bir çöküşün içine girmiş durumda. Her şeyden evvel, 21 Ocak Cuma, ekseriyetle piyasada kıymetli ölçüde oynaklıkla sonuçlanan opsiyonların sona erme tarihinin son günüydü. Daha evvel Bitcoin’in türev bilgilerine dayalı olarak kıymetli bir oynaklık yaşanacağını sav eden tezler olmuş, biz de bu argümanları sizlerle paylaşmıştık. Çok geçmeden bu savların gerçekleştiğini gördük.

O zamanki açık vadeli süreç kontratlarının ölçüsüne nazaran, Bitcoin’in (BTC) başlangıçta Perşembe akşamından Cuma gününe yanlışsız deneyimlediği kıymetli fiyat oynaklığı kendini göstermeye başlamıştı.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki tansiyon

Ayrıyeten yatırımcılar, Ukrayna ile Rusya ortasındaki tansiyonun önümüzdeki günlerde genel olarak piyasaların fiyat hareketlerini etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor. Merak etmekte de haksız değiller, çünkü kripto piyasasının, yaşanan her küresel bahsin, bu noktada zati değerlemeye dahil edilebileceğini akılda tutmak hayli kıymetli.

Tüm bunlara ek olarak, geçtiğimiz günlerde, Rusya merkez bankasının kripto para ticaretinin, madenciliğinin ve kullanımının yasa dışı olmasını öneren, kripto paranın büsbütün yasaklanması için davette bulunduğunu siz bedelli Teknolojioku takipçileri ile paylaşmıştık.

Bahsi geçen kripto para üniteleri yasağı, 20 Ocak Perşembe günü, Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrar Departmanı lideri Elizaveta Danilova ile çevrimiçi bir basın toplantısında sunulan ve “Kripto para üniteleri: Trendler, Riskler, Önlemler” başlıklı çalışmayı tartıştığı bir makaleden geliyor.

Makaleye nazaran, kripto para üniteleri değişken olduğu ileri sürülerek, yaygın olarak dolandırıcılık ve kara para aklama üzere hata operasyonlarında kullanıldığı söz edildi. Raporda, bireylerin paralarını ülke iktisadından çekmeleri için bir yol sağladığını, bu nedenle ülke iktisadına de ziyan vereceğini savundu. Bu durumun ise optimum para siyasetlerini sürdürme gayretlerini zorlaştırabileceği belirtiliyor.

Sonuç olarak, hem Çin hem de Rusya kripto para ünitelerini büsbütün yasaklamaya karar verirse, vatandaşları bu özel kesime girme fırsatından yoksun bırakılacak iki büyük iktisat olacaklar.

Kripto piyasa pahası bir günde 350 milyar doları sildi

Bitcoin ve öteki kripto para üniteleri, kripto para piyasasındaki süratli düşüş derinleşmeye devam ederken, bedellerinin yüz milyarlarca dolar düştüğünü gördü.

Evvelki gün %12,02’lik bir düşüşün akabinde, kripto piyasa kıymeti 22 Ocak Cumartesi günü itibariyle 1,62 trilyon dolar düzeyinde bulunuyor. Sonuç olarak, kripto para piyasa pahası tek bir günde 356 milyar dolar azalarak 1,98 trilyon dolardan 1,62 dolara düştü. Trilyon, ki bu 5 ayın en düşük düzeyidir.

Tanınmış kripto ticareti analisti Michael van de Poppe, global kripto piyasasında yaşanan gelişmeler ile ilgili şu açıklamalara yer verdi;