Büyük jeopolitik değişiklikler ortaya çıktıkça, tesirlerinin kripto pazarında hissedilmesi şaşırtan değil. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmaya başlaması ile, 24 Şubat’ın erken saatlerinde ortaya çıktıkça kripto para üniteleri süreksiz bir güç kaybı yaşamıştı. Paha kaybı birden fazla kripto para ünitesinde gözlemlenebilir durumdaydı. Fakat kıymet kaybının bir gün sonra birçok para ünitesinde geri kazanıldığı görüldü.

Kripto piyasası jeopolitik değişimler karşısında güç kazanmaya başladı!

Perşembe günü, Bitcoin (BTC) 34.626$’a düştü, bu bir ayın en düşük düzeyiydi. Ethereum (ETH) 2.321$’a ve Dogecoin (DOGE) 0.11$’a düştü. Bunlar, BTC’nin fiyatının 39 bin dolarda, ETH’nin 2.742 dolarda, DOGE’nin fiyatının ise 0.13 dolarda olduğu bir gün öncesindeki fiyatları göz önüne alındığında kıymetli düşüşlerdi.

Tüm büyük ABD endeksleri Perşembe günü açılır açılmaz düştü. Bu, kripto varlıkların başka borsalara ne kadar benzediğini ve kriptonun dünya sahnesinde değerli bir düzensizlik karşısında hareket edebildiğini gösterdi.

Kripto için işe geri döndü

Bununla birlikte, kripto piyasası bu duruma epey direnç göstererek Cuma günü savaş öncesi en yüksek düzeylerine ve ötesine geri döndü. Basın vaktinde, BTC 39.245 dolardan, ETH 2.690 dolardan süreç görüyordu ve DOGE (bazılarına kıyasla hala düşük olsa da) 0.13 dolardan daha uygununa döndü.

Kripto para piyasası, BTC’nin 44.592 dolardan, ETH’nin 3.182 dolardan ve DOGE’nin 0.16 dolardan süreç gördüğü şubat ortasındaki en yüksek düzeylerine şimdi dönmemiş olabilir, lakin işler daha uygun görünüyor.

Cuma günü, toplam kripto piyasası bedeli %10,47 artarak 1,75 trilyon dolara ulaştı. Toplam 24 saatlik hacmi, %4,21 düşüşle 119,54 milyar dolar oldu.